Kiedy ubrać choinkę? Poznaj znaczenie ozdób choinkowych

12 grudzień 2023
Autor: 
Kiedy ubrać choinkę? Poznaj znaczenie ozdób choinkowych Redakcja

Dziś trudno wyobrazić sobie święta w polskim domu bez pięknie udekorowanej choinki. Świąteczne drzewo symbolizuje zdrowie, płodność, życie, odrodzenie oraz pomyślność. A kiedy ubrać choinkę i co oznaczają konkretne ozdoby? Sprawdzamy!

Żywa choinka

Świerk, jodła czy sosna. Wybór choinki to nie lada wyzwanie. Zanim kupisz zmierz wysokość i szerokość miejsca, w którym chcesz ustawić. Jak sprawdzić czy długo postoi radzi nasz ekspert Paweł Matula z Plantacji Choinek Radnica. Zapraszamy do obejrzenia wideo.

Kiedy ubrać choinkę?

Początkowo w Polsce dekorowano choinkę w domach zamożnych, a dopiero później zwyczaj ten dotarł na wieś. Drzewko w naszym kraju ubiera się od XVIII wieku. Okazuje się, że to, kiedy zdecydujemy się ubrać choinkę ma spore znaczenie. Tradycja mówi o tym, że drzewko powinno się stroić tuż przed samą wigilią, a więc 24 grudnia. Trzeba jednak przyznać, że niewiele osób ma na to czas.

Kiedyś pan domu przynosił drzewko z lasu z samego rana. Kościół jednak poszedł na ustępstwa, co oznacza, że choinkę można dekorować siedem dni przed świętami, a więc już 14 grudnia. Oczywiście warto pamiętać o tym, że w tej wyjątkowej czynności powinna brać udział cała rodzina.

Symbolika dekoracji choinkowych

Wspomnieliśmy już, że choinka symbolizuje zdrowie, płodność, życie, pomyślność oraz odrodzenie. Sam kolor zielony to oczywiście nadzieja, witalność oraz również narodziny. A co z dekoracjami, które powiesimy na drzewku? Okazuje się, że one także powinny być skrupulatnie dobrane. Tradycyjne, okrągłe bombki swoim kształtem nawiązują do jabłek, które kiedyś wykorzystywało się do przystrajania drzewek. Te z kolei symbolizowały rajskie drzewo.

Symbolika dekoracji:

- orzechy – dobrobyt, siła, udane małżeństwo,

- anioły – opiekują się domownikami,

- jabłko – zdrowie, życie, miłość, a także pokarm dla duchowych przodków,

- bombki – mają kulisty kształt, a więc kojarzą się z odradzaniem, ciągłością oraz powtarzalnością,

- pierniczki – gwarantują dobrobyt w domu,

- szpic choinkowy, a także gwiazda – to nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazała drogę Trzem Królom,

- lampki choinkowe – chronią dom, przeganiają złe duchy, a także wskazują drogę, to symbol narodzin Jezusa.

Czytaj także: Staropolski piernik dojrzewający – zacznij przygotowania już w listopadzie, żeby był gotowy na święta


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u