Jest potwierdzenie. W Mirocinie Dolnym tyka bomba ekologiczna

22 styczeń 2024
Autor: 
Jest potwierdzenie. W Mirocinie Dolnym tyka bomba ekologiczna FB: STOP odpadom zwożonym do Mirocina Dolnego

W Mirocinie Dolnym, niedaleko Nowej Soli, trwa spór o składowisko odpadów, które zagraża środowisku i zdrowiu mieszkańców.

Na terenie leśnym zwożone są różne rodzaje odpadów z wielu krajów. Nie wiadomo dokładnie, co się tam znajduje, ale na pewno nie jest to nic dobrego. Według właściciela terenu zwożony materiał nie jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego, ani dla ludzi. Jak mówił, odpady to m.in. popiół, gruz, minerały, kompost i osady komunalne. Mieszkańcy od początku skarżyli się na nieznośny smród, który unosił się z lasu, zwłaszcza w ciepłe dni. Obawiają się też o skażenie wód gruntowych i powierzchniowych, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie i uprawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Płonie opuszczony budynek w Sulechowie. Łuna ognia widoczna z daleka

Nie chcąc być biernymi świadkami tej sytuacji, mieszkańcy założyli Społeczny Komitet Mieszkańców Mirocina Dolnego i zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze o interwencję. Początkowo otrzymywali informację, że „to jest wzorowo prowadzona rekultywacja”. Nie obyło się bez licznych protestów. 

4 stycznia 2024 roku WIOŚ przeprowadził kontrole na terenie składowiska i pobrał próbki wód. Wyniki badań potwierdziły obawy mieszkańców - woda jest silnie zanieczyszczona. Istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia. Nie należy zbliżać się w okolice terenu.

W związku z tym, dziś WIOŚ podjął decyzję o pilnym zwołaniu zarządzania kryzysowego, które ma podjąć działania mające na celu likwidację zagrożenia dla środowiska i ludzi.  Do sprawy jeszcze wrócimy. 

Czytaj także: Firma się zawinęła, została sterta śmieci. W razie pożaru stanowiłaby zagrożenie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u