Polacy masowo chrapią

20 marzec 2017
Autor: 
Pixabay

Szacuje się, że w Polsce chrapie około 10 mln osób. Prawie 70 proc. chrapiących przyznaje, że nie czują się po przebudzeniu wypoczęci - wynika z badania TNS dla Centrum Medycznego MML.

17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Snu. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń snu jest chrapanie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to ok. 10 mln osób, a na świecie nawet połowy dorosłej populacji, czyli ok. 2 mld ludzi.

„Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. To sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, powoduje wibracje i drgania wiotkiej części podniebienia i języczka, co wywołuje efekt akustyczny, czyli chrapanie” - wyjaśnił dr Michał Michalik, otolaryngolog z CM MML.

Dane TNS pokazują, że problem chrapania dotyczy też dzieci (3 proc.). U najmłodszych chrapanie może sygnalizować problem przerośniętego migdałka i może skutkować bólem głowy, zmęczeniem, częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych i bezdechem.

Eksperci wskazują, że warto zadbać o jakość naszego snu, bo ten ma duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

W ocenie dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry z Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM jednym z błędów, które popełniamy, jest przenoszenie aktywności niezwiązanej ze snem do sypialni. "W łóżku nie powinniśmy więc jeść, czytać, oglądać telewizji. Mówiąc krótko, położenie głowy na poduszce ma być dla mózgu sygnałem +spać+" - podkreśliła.

Żródło: www.pap.pl

 • W Płotach powstanie nowe boisko i miejsce rekreacyjne

  W Płotach powstanie nowe boisko i miejsce rekreacyjne

  Urząd Gminy w Czerwieńsku poinformował, że w Płotach powstanie nowe boisko, a teren wokół zbiornika zostanie zagospodarowany.

 • Zielona Góra. W najbliższy weekend bezpłatne badania w Focus Mall

  Zielona Góra. W najbliższy weekend bezpłatne badania w Focus Mall

  W najbliższą sobotę, 20 listopada, w galerii Focus Mall w Zielonej Górze będzie można skorzystać z szeregu bezpłatnych badań i porad jak skutecznie rozpoznawać objawy stanu zagrożenia życia. Organizatorem jest IFMSA Poland - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny w Zielonej Górze.

 • Dlaczego warto ćwiczyć fitness?

  Dlaczego warto ćwiczyć fitness?

  Nie od dziś wiadomo, że dbanie o aktywność fizyczną ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia fitness to jedna z ulubionych form aktywności kobiet - są energiczne, angażujące wszystkie mięśnie i spalają dużo kalorii. Dlaczego warto się na to zdecydować i jaki sport wybrać?

 • Czy luteina może korzystnie wpływać na wzrok?

  Czy luteina może korzystnie wpływać na wzrok?

  Twoje oczy potrzebują różnych składników odżywczych dla zachowania ich optymalnego zdrowia. Jednym z kluczowych organicznych związków w przypadku utrzymania dobrej kondycji widzenia jest luteina – karotenoid o właściwościach przeciwzapalnych.

 • Początek podróży z jogą, która zmieni Twoje ciało i duszę

  Początek podróży z jogą, która zmieni Twoje ciało i duszę

  Czy joga to zwykła aktywność fizyczna lub rodzaj sportu, który ma przynieść optymalne korzyści dla ciała? Absolutnie nie!

 • W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego

  W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego

  Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się w poniedziałek z dyrektor Szpitala w Ciborzu Beatą Sudnik-Kotus. Spotkanie dotyczyło utworzenia przez Szpital Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w Zielonej Górze.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u