Podczas „Masy krytycznej” kręciło się bezpieczeństwo

01 lipiec 2017
Autor: 

Bezpieczeństwo kręci najbardziej rowerzystów! Oni najlepiej wiedzą, co to znaczy bezpiecznie poruszać się po drogach, gdyż jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na konsekwencje ignorowania przepisów, tak przez nich samych, jak i innych kierujących. Podstawowe, ale jakże ważne, zasady bezpiecznego poruszania się po drogach przypominali lubuscy policjanci podczas gorzowskiej „Masy krytycznej” z udziałem rowerzystów.

Zapoczątkowana w kwietniu tego roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Mariusza Błaszczaka akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo” trwa w najlepsze. Lubuscy policjanci również czynnie w niej uczestniczą. Choćby poprzez uczestnictwo w jednym z największych rowerowych wydarzeń, jakim jest przejazd ulicami Gorzowa Wielkopolskiego „Masy krytycznej”. Jest to doskonały moment, by porozmawiać z rowerzystami na temat ich bezpieczeństwa, obowiązków oraz przywilejów. Środek transportu jakim jest rower zyskuje coraz większe grono wielbicieli tak ze względu na ekonomię jak i prozdrowotne aspekty. Jednak ze względu na wciąż znikomą infrastrukturę ścieżek rowerowych, rowerzyści poruszający cię wśród pojazdów mechanicznych są częstym widokiem. Fakt ten sprawia, że rowerzyści, jako niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego narażona jest na wiele niebezpieczeństw.

Ilość zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów przedstawia poniższa tabela:

Wypadki
Zabici
Ranni
2014
2015
2016
2017
2014
2015
2016
2017
2014
2015
2016
2017
85
88
87
21
5
13
9
1
78
73
77
20

Rowerzyści, to pełnoprawni użytkownicy dróg. Odrobina dobrej woli ze strony kierujących samochodami pozwoli w wielu przypadkach uniknąć niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacji. W przypadku zdarzenia drogowego, to właśnie rowerzyści są najbardziej poszkodowani. Nic ich nie chroni przed skutkami kolizji czy wypadku. Stąd określenie NIECHRONIENI. Jednak aby sprawiedliwości stało się zadość, również rowerzyści są sprawcami wielu niebezpiecznych sytuacji drogowych. Najczęstszymi uchybieniami jakich się dopuszczają, są:

- jazda bez wymaganego oświetlenia,
- jazda nieprawidłową stroną drogi,
- jazda chodnikiem, jeśli nie są spełnione odpowiednie warunki (kiedy rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat, kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty
- śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- przejeżdżanie wzdłuż przejść dla pieszych,
- jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
- wymuszanie pierwszeństwa tak na pieszych jak i innych pojazdach,
- jazda pod wpływem alkoholu lub środków podobnie działających,
- nie korzystanie ze ścieżek rowerowych mimo takiego obowiązku,
- w przypadku przejazdu rowerowego umieszczonego przy przejściu dla pieszych, jezdnię przekraczają jadąc po pasach dla pieszych a nie wytyczonej drodze.

Przypominamy!

Rower powinien być wyposażony w:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,
- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Pamiętajmy!

Rower jest doskonałym remedium na stale rosnącą ilość pojazdów na naszych drogach, a co za tym idzie – korki. Rower poprawia zdrowie, a to równa się lepszemu samopoczuciu. Jazda rowerem, poza odrobiną energii, nic nie kosztuje.

Bezpieczeństwo niech kręci wszystkich!

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u