W tym roku policyjna akcja „Dzień Odblasków 2017” przypada na 6 grudnia – Mikołajki. I to właśnie dzisiaj policjanci drogówki będą rozdawać elementy odblaskowe i apelować do pieszych, aby o nich nie zapominali, zwłaszcza po zmroku, poza terenem zabudowanym. Dzięki odblaskom piesi są widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości, a przez to bezpieczniejsi na drodze.
Jesienne, trudne warunki pogodowe i szybko zapadający zmierzch to czynniki, które wpływają na fakt, iż piesi na drogach są coraz mniej widoczni. Zwłaszcza, jeśli poruszają się poza terenem zabudowanym, na nieoświetlonym odcinku drogi. Wtedy, jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla pieszych powinni poruszać po lewej stronie i najlepiej po poboczu, jeśli w tym miejscu jest dostępne. Pamiętajmy również, że kolejnym elementem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jako osób pieszych jest używanie elementów odblaskowych po zmroku. Wystarczy kamizelka, brelok bądź inny element odblaskowy, który możemy umieścić chociażby na rękawie czy nogawce spodni, a który odbija światło reflektorów samochodowych. Dzięki temu piesi są widoczni dla kierowcy ze znacznie większej odległości, a przez to zmotoryzowani mają więcej czasu na ewentualną reakcję na drodze.
Dlatego dzisiaj 6 grudnia, w „Dniu Odblasków 2017” policjanci ruchu drogowego będą przypominać i zachęcać wszystkich zwłaszcza „niechronionym” uczestnikom ruchu o używaniu elementów odblaskowych po zmroku. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić „odblaski”, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów praw.
Przypominamy:
- W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
- Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
- Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
- Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
- Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
- Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).