Promowe zmiany…

W województwie lubuskim istnieją cztery czynne promy śródlądowe: w Milsku, Pomorsku, Brodach i Połęcku. Pod koniec maja na przeprawie w Milsku doszło do zdarzenia, podczas którego samochód osobowy stoczył się z promu wprost do Odry.

Po dwóch miesiącach od wydarzenia na lubuskich promach wiele się zmieniło.

Promiści skrupulatnie przestrzegają, aby podczas przeprawy nikt nie przebywał w pojeździe. Przy pierwszych i ostatnich pojazdach ustawiane są kliny zabezpieczające auta. Na promie w Brodach zamontowano nawet progi blokujące. To wszystko aby podróż przez rzekę była bezpieczniejsza.

Przypominamy, że lubuskie promy mogą przewozić pojazdy o masie całkowitej nie przekraczającej 6t. Mogą ze względu na warunki atmosferyczne i/lub z powodu stanu rzeki  kursować z ograniczeniami tj.

  • zabierać mniej pojazdów (np. przy niskim stanie wody);
  • nie przeprawiać pojazdów innych niż osobowe (np. przy niskim stanie wody i/lub silnym wietrze);
  • kursy mogą być czasowo wstrzymywane (np. przy silnych porywach wiatru);
  • wjazd na prom bądź opuszczenie jednostki może być utrudnione lub niemożliwe dla niektórych pojazdów (np. pojazdów nisko zawieszonych przy niskim stanie wody i wynikającym z tego dużym pochyleniu ramp najazdowych).

Bieżące informacje o stanie przepraw promowych dostępne są też dla przeglądarek WAP pod adresem: zdw.zgora.pl.

Promy nie kursują w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok i pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Ostatni kurs wykonywany jest ze stacji portowej o godzinie kończącej dzień pracy w danym miesiącu. W lipcu jest to godz. 21.00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na promie należy pojawić się na przeprawie odpowiednio wcześniej.

Mercedes stoczył się z promu (ZDJĘCIA i FILM z drona)