Zanim wyjedziesz do pracy

30 lipiec 2017
Autor: 
Pixabay

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypomina, co warto zrobić przed wyjazdem do pracy za granicę.

Decyzja o podjęciu pracy w innym kraju powinna być przemyślana. Pospiech i działanie pod wpływem emocji mogą skończyć się nie tylko rozczarowaniem, ale i finansową stratą. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić informacje, dotyczące warunków życia i pracy w wybranym kraju. Informacje o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE i EFTA są dostępne na stronach internetowych sieci EURES. Wskazane jest również przyjrzenie się przyszłemu pracodawcy. Oto wskazówki, jak możesz to zrobić:

- zapoznaj się ze stroną internetową pracodawcy oraz opiniami innych pracowników na jego temat, zamieszczonymi na forach internetowych;

- upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje;

- z dystansem podchodź do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy;

- zapytaj pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność.

Przed wyjazdem do pracy za granicą warto również:

- odłożyć pieniądze na bilet powrotny (gdy Twoje plany pracy za granicą nie powiodą się, będziesz mógł wrócić bez problemu do domu);

- ocenić obiektywnie umiejętności językowe;

- sprawdzić, gdzie mieści się polski konsulat najbliższy miejscu pracy w danym kraju;

- wziąć ze sobą dane kontaktowe znajomych osób, które są już w państwie, do którego chcesz się wybrać;

- poznać podstawowe przepisy prawne w danym kraju, dotyczące np. minimalnego wynagrodzenia czy rejestracji pobytu,

- zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe i kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy.

Jak wskazuje resort rodziny, zapoznanie się z przepisami prawnymi danego państwa jest o tyle istotne, że świadczenie pracy za granicą jest regulowane prawem obowiązującym na jego terytorium. Ewentualne spory z pracodawcą rozstrzyga sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.

Podejmowanie pracy w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie wymaga zezwolenia na pracę. Stąd też osoby planujące wyjazd nie powinny godzić się na łamanie prawa i nielegalną pracę.

Więcej informacji na temat tego, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w związku z wyjazdem do pracy, można znaleźć w Poradniku „Bezpieczne wyjazdy do pracy”, przygotowanym przez Departament Rynku Pracy MRPiPS.

www.kurier.pap.pl

 

 • Wniosek o urlop wypoczynkowy - o czym pamiętać?

  Wniosek o urlop wypoczynkowy - o czym pamiętać?

  Zgodnie z Kodeksem Pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wynosi odpowiednio: 20 dni dla pracowników, którzy zatrudnieni są mniej niż 10 lat oraz 26 dni dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 10 lat.

 • GlobalLogic S.A. zaprasza na drzwi otwarte

  GlobalLogic S.A. zaprasza na drzwi otwarte

  Technologie rodem z filmów Science fiction... Zaawansowane rozwiązania informatyczne, które już niebawem pojawią się w ultranowoczesnych samochodach. Między innymi takie atrakcje przygotowano na DZIEŃ OTWARTY amerykańskiego giganta technologicznego firmy GlobalLogic.

 • Nielegalnie zatrudnieni Ukraińcy w gospodarstwie. Trójka próbowała ukryć się w polu kukurydzy

  Nielegalnie zatrudnieni Ukraińcy w gospodarstwie. Trójka próbowała ukryć się w polu kukurydzy

  Służby sprawdziły osoby pracujące w gospodarstwie rolnym w Krzeszycach (pow. sulęciński). Trzech obywateli Ukrainy próbowało uniknąć kontroli, ponieważ pracowali nielegalnie. Cudzoziemcy bezskutecznie chcieli ukryć się w polu kukurydzy.

 • Pracownicy Wyborowa Pernod Ricard zrewitalizowali okolice jeziora Cegielnia w Zielonej Górze – nowe udogodnienia już czekają na mieszkańców!

  Pracownicy Wyborowa Pernod Ricard zrewitalizowali okolice jeziora Cegielnia w Zielonej Górze – nowe udogodnienia już czekają na mieszkańców!

  Okolice Glinianki, a w szczególności tereny otaczajace jezioro Cegielnia, od lat cieszą się popularnością wśród mieszkańców Zielonej Góry, którzy chętnie spędzają tam letnie dni i wieczory. Aby w pełni korzystać z walorów tego miejsca, dbanie o jego czystość i atrakcyjność są kluczowe.

 • IKEA otwiera kolejną fabrykę

  IKEA otwiera kolejną fabrykę

  - To przedsiębiorcy podejmują ryzyko, rozbudowują fabryki i tworzą nowe miejsca pracy. W naszym regionie to ryzyko się opłaca. To na Ziemi Lubuskiej zainwestowała największa firma na świecie produkująca meble. W Chlastawie otwieramy dziś największą fabrykę w regionie – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystego otwarcia nowoczesnej fabryki EKET.

 • Kolejna próba syren alarmowych w Lubuskiem

  Kolejna próba syren alarmowych w Lubuskiem

  W czwartek, 28 marca, na terenie województwa w godzinach 12:00 - 12:30 zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych. Taką decyzję podjął wojewoda lubuski.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u