Decyzja o podjęciu pracy w innym kraju powinna być przemyślana. Pospiech i działanie pod wpływem emocji mogą skończyć się nie tylko rozczarowaniem, ale i finansową stratą. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić informacje, dotyczące warunków życia i pracy w wybranym kraju. Informacje o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE i EFTA są dostępne na stronach internetowych sieci EURES. Wskazane jest również przyjrzenie się przyszłemu pracodawcy. Oto wskazówki, jak możesz to zrobić:
- zapoznaj się ze stroną internetową pracodawcy oraz opiniami innych pracowników na jego temat, zamieszczonymi na forach internetowych;
- upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje;
- z dystansem podchodź do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy;
- zapytaj pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność.
Przed wyjazdem do pracy za granicą warto również:
- odłożyć pieniądze na bilet powrotny (gdy Twoje plany pracy za granicą nie powiodą się, będziesz mógł wrócić bez problemu do domu);
- ocenić obiektywnie umiejętności językowe;
- sprawdzić, gdzie mieści się polski konsulat najbliższy miejscu pracy w danym kraju;
- wziąć ze sobą dane kontaktowe znajomych osób, które są już w państwie, do którego chcesz się wybrać;
- poznać podstawowe przepisy prawne w danym kraju, dotyczące np. minimalnego wynagrodzenia czy rejestracji pobytu,
- zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe i kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy.
Jak wskazuje resort rodziny, zapoznanie się z przepisami prawnymi danego państwa jest o tyle istotne, że świadczenie pracy za granicą jest regulowane prawem obowiązującym na jego terytorium. Ewentualne spory z pracodawcą rozstrzyga sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.
Podejmowanie pracy w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie wymaga zezwolenia na pracę. Stąd też osoby planujące wyjazd nie powinny godzić się na łamanie prawa i nielegalną pracę.
Więcej informacji na temat tego, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w związku z wyjazdem do pracy, można znaleźć w Poradniku „Bezpieczne wyjazdy do pracy”, przygotowanym przez Departament Rynku Pracy MRPiPS.