Gorzów Wielkopolski nakręca się na upcykling rowerowy! Od połowy maja w mieście odbywa się zbiórka starych, niepotrzebnych rowerów, które po naprawieniu zostaną przekazane potrzebującym, a w planach jest też wypożyczanie ich mieszkańcom jako „darmowe rowery miejskie”.
Wspólna akcja inicjatywy społecznej Gorzów To MY, ENERIS Surowce i Zakładu Karnego w Gorzowie nakręciła sporo gorzowian, którzy oddali już ponad 50 jednośladów. Ale to nie koniec, bo zbiórka rowerów potrwa do końca września.
Zbiórka GO-rowerów
Akcja #NakręconyGorzów została wymyślona przez inicjatywę społeczną Gorzów To MY, która we współpracy z gorzowskim oddziałem ENERIS Surowce i Zakładem Karnym w Gorzowie postanowiły nadać nowe życie bezużytecznym, starym czy zepsutym rowerom. Jednoślady są zbierane i przechowywane w hali udostępnionej przez ENERIS przy ul. Podmiejskiej do końca września, a potem będą naprawiane i odnawiane przez więźniów.
– Zachęcamy mieszkańców Gorzowa do przekazywania swoich nieużywanych „składaków”, „górali”, „wyścigówek”, damek czy rowerów dziecięcych. My razem z naszymi partnerami je odnowimy, czyli nadamy nową wartość, aby mogły służyć innym, przede wszystkim potrzebującym z domów zastępczych, rodzin wielodzietnych, czy pogotowia opiekuńczego. Nakręciliśmy już sporo gorzowian do oddawania 2 kółek i liczymy, że do końca września zbierzemy im naprawdę dużo, a wtedy będziemy mogli uruchomić miejski system darmowych rowerów dla mieszkańców. – podkreśla Marek Rybka z inicjatywy społecznej „Gorzów To MY”.
Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gorzowa. Piękny przykład dał senator Władysław Komarnicki, Honorowy Prezes Stali Gorzów, który przekazał dwa jednoślady.
– Mieszkam w Gorzowie i od wielu lat pracuję na rzecz rozwoju tego miasta. Włączenie się do akcji polegającej na zbiórce nieużywanych rowerów było z mojej strony oczywiste. Zachęcam też innych do działania, bo dzięki temu mamy możliwość zrobienia czegoś dla siebie, dla innych i dla środowiska. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gorzowa zaangażują w tę inicjatywę oraz inne działania społeczne i ekologiczne bo razem możemy zmienić miasto na lepsze! – powiedział Władysław Komarnicki, senator RP.
Rowerowy upcykling i co dalej!
Akcja #NakręconyGorzów ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów w mieście, promowanie idei upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania bezużytecznych przedmiotów i nadania im nowej wartości oraz budowania solidarności społecznej i zaangażowania w działania na rzecz rozwoju Gorzowa Wielkopolskiego.
– Od początku trwania zbiórki udało się nam zebrać ponad 50 rowerów. Reakcja mieszkańców pozytywnie nas zaskoczyła, widać, że trafiliśmy w ich potrzeby – pomagania innym, możliwości oddawania niepotrzebnych przedmiotów, a dodatkowo chęci uatrakcyjnienia miasta i korzystania z systemu miejskich rowerów. Dbamy więc o zdrowie mieszkańców, ich dobre samopoczucie oraz o środowisko, pokazując na przykładzie rowerów, że zużyte przedmioty można naprawiać, a nie od razu wyrzucać. – podsumował Tomasz Bielański, dyrektor oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim.
Jak będzie wyglądał rower miejski? Jego prototyp będzie można zobaczyć 15 czerwca podczas Dni Gorzowa, na które zapraszamy w imieniu Miejskiego Centrum Kultury. W czasie imprezy będzie prowadzona zbiórka jednośladów w ramach akcji #NakręconyGorzów. Dodatkowo każde dziecko i dorosły będą mogli osobiście zaprojektować swój wymarzony miejski rower.
Więcej na www.gorzowtomy.pl
ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidulanych potrzeb gmini przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska. W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce spółek działających w sektorze gospodarki odpadami. Następnie do Grupy dołączyły firmy: Recupyl – lider recyklingu baterii i akumulatorów oraz MD-PRoeco – zarządca Instalacji Termicznego Odzysku Odpadów Niebepziecznych w Bydgoszczy. Więcej na: www.eneris.pl tagi: Eneris, Eneris Surowce, Altvater, Nowy Dwór Gdański, surowce wtórne, ekologia, ochrona środowiska, odpady, surowce, surowce wtórne, śmieci, środowisko naturalne, usługi komunalne, utylizacja, energia odnawialna, gospodarka surowcami, gospodarka wodno-ściekowa, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów, odbiór śmieci, odpady komunalne, odpady zmieszane, odzyskiwanie surowców, transport odpadów, gospodarka odpadami w gminie, gospodarka surowcami w gminie, instalacje środowiskowe, inwestycje w środowisko, nowoczesne technologie ochrony środowiska, utylizacja odpadów, instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, MBP, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, ZGOK, energetyka niskoemisyjna