Wspominamy tych, których już nie ma wśród nas

01 listopad 2018
Redakcja

Wszystkich Świętych i Zaduszki to święta głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Od wieków pochylamy się nad grobami zmarłych, zapalamy znicze, składamy kwiaty.

Pielęgnowanie pamięci to wyznacznik naszej tożsamości, nośnik wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Powspominajmy zatem wybitnych Lubuszan, którzy w tym roku od nas odeszli. Żyli wśród nas, byli znani i szanowani w swoich środowiskach pracy oraz działalności społecznej.

W tym roku odeszli od nas:

Zdzisław Piotrowski - zielonogórski szambelan, "pozytywny relikt zielonogórskiej szlachty deptakowej".

Ryszard Lisiecki - wieloletni choreograf Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

Grzegorz Chwalibóg - zielonogórski dziennikarza radiowy, redaktor naczelny Radia Index. Urodził się w 1950 r. w Gorzowie, od połowy lat 60 mieszkał w Zielonej Górze. Ponad 20 lat pracował w zielonogórskich rozgłośniach radiowych. W latach 1998-2008 kierował akademickim Radiem Index.

prof. Bogusław Banaszak - pierwszy dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sędzia Trybunału Stanu. Był specjalistą od prawa konstytucyjnego, autorem ponad 250 prac naukowych, w tym monografii, podręczników i artykułów. Wykładał prawo na Uniwersytecie

Wrocławskim i Collegium Polonicum w Słubicach. Doradzał Rzecznikowi Praw Obywatelskich Januszowi Kochanowskiemu.

Konrad Herrmann - legendarny proboszcz zielonogórskiej parafii Najświętszego Zbawiciela, mecenas zielonogórskiej kultury. Urodził się w 1929 r. w Dzierżążni Złotowskiej k. Złotowa. Probostwo kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze objął w 1969 r. Był proboszczem przez 27 lat.

Witold Cichacz - zielonogórski artysta-plastyk, autor m.in. mozaiki na ścianie auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Najbardziej znane dzieło Cichacza powstało w 1969 r, przedstawia radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina, który był patronem Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Witold Cichacz mozaikę wykonał wspólnie z Henrykiem Krakowiakiem.

Henryk Butkiewicz – wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, weteran II wojny światowej, pułkownik w stanie spoczynku, wieloletni prezes Oddziału PTMA w Zielonej Górze. Propagator wiedzy astronomicznej, organizator zielonogórskich pokazów nieba.

Tadeusz Zgorzalewicz – ginekolog i położnik. W Zielonej Góry zdobył specjalizację I i II stopnia i został ordynatorem w zielonogórskim szpitalu. Opublikował 20 prac naukowych oraz wprowadził szereg nowych metod rozwiązań do praktyki lekarskiej. Współtworzył Okręgową Izbę Lekarską i przez dwie kadencje był przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego. Za swą działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany, m.in. Oficerskim i Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Rodła oraz tytułem Honorowego Obywatela m. Zielonej Góry.

Witold Warias - skończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Staż ukończył w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze na początku lat 60. Przepracował w lecznicy ponad pół wieku. Wyspecjalizował w neurologii blisko 35 lekarzy. Wieloletni konsultant wojewódzki i regionalny w dziedzinie neurologii.

Kazimierz Gancewski – zasłużony działacz kultury, wieloletni dyrektor Świebodzińskiego Domu Kultury, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej i wiceprzewodniczący Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Honorowy Obywatel Gminy Świebodzin, radny, pomysłodawca i realizator setek wspaniałych wydarzeń.

Tadeusz Wojter – wieloletni dyrektor Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury, popularyzator i koordynator wielu wydarzeń kulturalnych. Dbał o przeszłość regionu, w tym roku po raz pierwszy zorganizował w Trzebiechowie Noc Muzeów.

Roman Kłosowski - aktor filmowy i teatralny. W ostatnich latach związany z gorzowskim Teatrem im. J. Osterwy, gdzie obchodził swoją 50., 55. i 60. rocznicę pracy artystycznej. W 1953 r. ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1965 r. został również absolwentem na wydziale reżyserskim. Na deskach teatru zadebiutował w 1953 r. w Szczecinie, w spektaklu 'Szczęście Frania Włodzimierza Perzyńskiego'. Od 1955 r. grał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W latach 1976-1981 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi. Od 1981 r. pracował w Teatrze Syrena w Warszawie. Na ekranach debiutował w 1953 rolą w filmie 'Celuloza' w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Eckehardt Gärtner - honorowy obywatel miasta Zielona Góra. Wysiedlony po wojnie zamieszkał w Soltau. Jednak miłość do rodzinnego miasta pozostała w nim na zawsze. W okresie stanu wojennego w Polsce zainicjował pomoc humanitarną dla Zielonej Góry. W późniejszym okresie wsparcie to było kontynuowane w różnych obszarach. Wartość pomocy szacowana jest dziś w milionach złotych.

Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top