Rozmowy ze związkowcami rozpoczęły się o godzinie 11:00 i trwały przez blisko dziesięć godzin. Na wieczornej konferencji prasowej szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wraz z ministrem Joachimem Brudzińskim poinformowali o zakończeniu akcji protestacyjnej.
- Dzisiaj przekraczając próg MSWiA nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godzinie 22:00 będę trzymał w ręku porozumienie. To porozumienie otwiera nową drogę, kończymy protest - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodał również, że funkcjonariusze podległych ministrowi służb będą usatysfakcjonowani z podpisanego porozumienia.
Główne punkty porozumienia to m.in. dwie podwyżki (pierwsza 655 złotych brutto na etat od 1 stycznia 2019 roku oraz druga 500 zł od 1 stycznia 2020 r.), usunięcie z ustawy emerytalnej granicy 55 lat, odpłatne 100% za nadgodziny oraz wprowadzenie dodatku dla funkcjonariuszy posiadający 25 lat służby. Zmiany wejdą w 2019 roku. Obecnie wielu policjantów udzielających się na portalach społecznościowych nie widzi sukcesu w podpisanym porozumieniu i nadal chętnie prowadziliby protest.
- Jestem przekonany, że służby mundurowe Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna to polscy patrioci i nigdy nie narażą dobra i bezpieczeństwa obywateli, których ślubowali strzec. Apeluję o jak najszybszy powrót do służby - podkreślił na konferencji prasowej minister Joachim Brudziński. Zgodnie z apelem szefa MSWiA wielu funkcjonariuszy udzielających się na portalach społecznościowych deklaruje już powrót do służby. Zachęca do tego również innych.
Przypominamy, że od 10 lipca trwał protest policjantów. Później dołączyli do niego funkcjonariusze pozostałych służb podległych MSWiA. Od kilku dni większość mundurowych w ramach protestu przebywa na zwolnieniach lekarskch z powodu przemęczenia.