Strażak z OSP Różanki potrzebuje pomocy

21 luty 2019
Strażak z OSP Różanki potrzebuje pomocy OSP Różanki

Podczas najbliższego weekendu każdy z nas będzie mógł zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Akcja odbędzie się w sobotę i niedzielę w trzech galeriach handlowych na terenie Gorzowa. Wszystko po to, aby pomóc 38-letniemu Michałowi, strażakowi z OSP Różanki, który choruje na białaczkę i potrzebuje przeszczepu szpiku.

Michał Dera to 38-letni mieszkaniec podgorzowskich Różanek. Na co dzień jest pracownikiem serwisu samochodowego oraz strażakiem OSP Różanki. Mężczyzna niedawno dowiedział się, że jest chory na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie przebywa w szpitalu w Gorzowie, gdzie przyjmuje chemioterapię, jednak aby żyć - będzie potrzebował przeszczepu szpiku.

Dlatego też władze gminy Kłodawa oraz miasta Gorzowa wspólnie z fundacją DKMS organizują akcję podczas której zachęcą gorzowian i mieszkańców okolicznych miejscowości do zarejestrowania się w banku dawców szpiku.

Możliwość taka będzie już w sobotę 23 i niedzielę 24 lutego w godz. 12-18 na terenie trzech gorzowskich galerii handlowych - Askany, Nova Park i galerii Manhattan.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Co istotne, dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.

W Gorzowie mamy dwóch znanych nam bohaterów, którzy został dawcami szpiku. To stylista i wizażysta Przemysław Janus oraz pracownik Urzędu Miasta Łukasz Kulczyński. Obaj panowie zarejestrowali się w banku dawców szpiku i okazało się, że mogą pomoc konkretnej osobie. Dziś opowiadają o tym z dumą, a sam proces oddawania szpiku i pobyt w szpitalu wspominają jako bezbolesny i bez konsekwencji zdrowotnych.

- Zachęcamy do zarejestrowania się w banku dawców szpiku. Być może uda się pomóc osobie chorej na białaczkę z Gorzowa, z Polski czy z Europy – apeluje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa. Dawców szpików jest wielu, większość z nich pragnie pozostać anonimowa.

Źródło: gorzowianin.com

dawca

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.