Lubuska podróż w kosmos

19 maj 2019
Autor: 
Lubuska podróż w kosmos Lubuskie.pl/Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

W ramach Światowego Dnia Kosmosu nasz region po raz pierwszy wyruszył w podróż do przestworzy. Dowódcami wyprawy byli: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz generał Mirosław Hermaszewski - Pierwszy Polak w Kosmosie. – Warto sięgać gwiazd, marzenia się spełniają, ale trzeba w nie wierzyć – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Generał również miał przesłanie do młodych Lubuszan. - Gdy się od siebie wymaga, można być wyżej niż marzenia - podkreślał.

- Jestem przekonana, że jesteśmy pierwszymi mieszkańcami regionu lubuskiego, naszej zielonej krainy w dorzeczu Odry, którzy wyruszą w tak niesamowitą podróż. To zaszczyt, ponieważ poprowadzi nas generał Mirosław Hermaszewski – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Generał szczegółowo i bardzo ciekawie opowiadał o misji. Swoje rozważania rozpoczął jednak od informacji na temat słońca, księżyca, gwiazd, układu słonecznego, pierwszych lotów w kosmos i pierwszych kosmonautów. Przybliżył sylwetki ważnych osób oraz wydarzeń, które miały wpływ na późniejsze misje. Wspominał, że ludzie zawsze marzyli o locie na księżyc, ale na początku były to fantazje, nie było wiedzy. Generał podzielił się swoimi przeżyciami z pierwszego lotu szybowcem. – To było coś niesamowitego. Myślałem, że to sen, że to niemożliwe. Byłem z tego bardzo dumny, ale kiedy wylądowałem i okazało się, że w kosmos poleciał pierwszy człowiek, pojawiła się u mnie myśl, żeby zobaczyć kiedyś w życiu kosmonautę. Ta myśl cały czas była ze mną – mówił.

W przystępny i obrazowy sposób opowiedział o przygotowaniach do swojej podróży oraz relacji z misji. Dodał, że cieszy się, że brał udział w tej przygodzie, tak ważnej dla ludzkości.

Generał podkreślał, że wszystko, co stworzyła przyroda jest w permanentnym ruchu. – Kosmos jest niezmierzony. Ludzie już od wieków marzyli, aby poznać jego tajemnice, od dawna obserwowali niebo. Świat jest ogromny, spójrzcie w gwiazdy! Pielęgnujcie swoje marzenia, nie wstydźcie się ich i rozwijajcie fantazję. Wierzę, że wam w życiu będzie lepiej. Uśmiechajcie się i bądźcie szczęśliwi – mówił na koniec gen. Mirosław Hermaszewski.

„Kosmiczna przygoda dla małych i dużych” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy na koniec chętnie zadawali pytania m.in. dotyczące stanu nieważkości, czasu podróży w kosmos i powrotu do normalnego życia.

5,4,3,2,1 start … misja rozpoczęta

Marszałek oraz generał poprowadzili drużyny programistów przez właz do pojazdu kosmicznego, którym wyruszyli na misję, podczas której zgłębiali tajemnice wszechświata.

W kosmicznej misji wzięli udział laureaci konkursów programistycznych organizowanych przez Biuro Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego pn. „Zaprogramuj Robota”, „Robot w Kosmosie” z województwa lubuskiego. Uczniowie wzięli udział w trzech misjach: misja I - przejście Quizu Kosmos, misja II – podróż – zbudowanie modelu „Rover Bot”, misja III – pojedynek.

W trakcie warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na 6 drużyn, tj. Merkury, Wenus, Mars, Uran, Jowisz, Saturn. Pierwszą misją było sprawdzenie wiedzy na temat wszechświata. Misja druga to przygotowanie się do kosmicznej wyprawy, czyli zbudowanie rakiety. Kolejny etap warsztatów przewidywał zaprogramowanie zbudowanego obiektu oraz podróż na inną planetę. Zawodnicy podzieleni na grupy stanęli do rywalizacji „wyścigu na asteroidę”, wykorzystując przy tym umiejętności z zakresu programowania. Uczestnicy korzystali z wcześniej opracowanej mapy galaktyk, kodując i układając na macie elementy a następnie ćwiczyli ruchy konstrukcji (wcześniej przez siebie wykonanych i zaprogramowanych). Jedną z finałowych aktywności był przejazd konstrukcji po macie na czas (w formie wspólnej rywalizacji). Wykorzystane zostały do tego tablety z aplikacjami do nauki programowania. Zakończeniem całego wydarzenia była misja trzecia – były to zawody „walki sumo” zbudowanych konstrukcji, pomiędzy uczestnikami warsztatów.

Podczas zajęć młodzież miała możliwość nabyć umiejętności praktyczne z dziedziny podstaw programowania. Poszczególne drużyny wykonywały zadania ćwiczące logiczne myślenie i wprowadzające do nauki programowania.

Cała wyprawa odbyła się w środowisku Lego Mindstorms EV3.

Źródło: Lubuskie.pl

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

 • Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  We wtorek, 12 kwietnia, w Polsacie finałowy odcinek V edycji „Ninja Warrior Polska”. W grze dwóch lubuskich zawodników. To Krzysztof Spławski z Zielonej Góry i Paweł Murawski z Żagania. Czy wśród nich znajdzie się ten, który po raz pierwszy w Polsce zostanie wojownikiem Ninja?

 • O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  Robert Motyka i Marek Starybrat dołączyli do grona prezenterów Radia ZET. Od 4 kwietnia budzą słuchaczy w „Dzień dobry bardzo”.

 • Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  W najbliższą sobotę, 27 listopada we wspaniałej scenerii Pałacu Brühla w Brodach odbędzie się aukcja sztuki współczesnej. Swoje prace wystawi aż 19 artystów z całej Polski. W ramach wydarzenia odbędzie się również otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych “Polish Barrels".

 • Finał Miss Polski 2021 już w piątek! Lubuszanka w finale!

  Finał Miss Polski 2021 już w piątek! Lubuszanka w finale!

  Już 20 sierpnia po raz trzydziesty drugi zostanie wybrana nowa Miss Polski. Do rywalizacji o tytuł najpiękniejszej Polki stanie aż 24 pań ze wszystkich regionów naszego kraju. W tym gronie jest jedna piękna Lubuszanka!

 • Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą powraca z kontynuacją powieści fantasy

  Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą powraca z kontynuacją powieści fantasy

  Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą, Julia Kail, powraca z kontynuacją ciepło przyjętego debiutu - Zmiennokształtna. W kolejnym tomie, noszącym tytuł Księżycowe serce nie brakuje magii, walki dobra ze złem oraz tajemnic z grecką mitologią w tle. To prawdziwa gratka dla fanów powieści fantasy.

 • Mikołajki – noclegi i atrakcje. Gdzie się zatrzymać i co zobaczyć?

  Mikołajki – noclegi i atrakcje. Gdzie się zatrzymać i co zobaczyć?

  Planując wyjazd na Mazury, jednym z obowiązkowych punktów na mapie jest miejscowość znajdująca się w samym sercu pojezierza – Mikołajki. Ten malowniczy kurort położony jest pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim oraz nieopodal jeziora Śniardwy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u