Ozdobą wernisażu był specjalny występ Orkiestry Policyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który zachwycił mieszkańców Zielonej Góry oraz specjalnie zaaranżowany posterunek Policji Państwowej wraz z funkcjonariuszami w historycznych mundurach.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w środę, 19 czerwca o godz. 12. Poprzedzone zostało koncertem wraz z pokazem musztry paradnej, w wykonaniu Orkiestry Policyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Muzycy dali koncert przed zielonogórską filharmonią, następnie wykonując różne utwory przemaszerowali przed Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie także zagrali kilkuminutowy koncert wzbudzając ogromne zainteresowanie i aplauz zielonogórzan. Przed budynkiem muzeum natomiast zaaranżowany został posterunek Policji Państwowej, w którym policjanci ubrani w repliki historycznych mundurów wydawali pamiątkowe przepustki. Ponadto policjanci w historycznym umundurowaniu jeździli na przedwojennych rowerach po zielonogórskim deptaku wzbudzając ogromne zainteresowanie przechodniów.
W związku z otwarciem wystawy zorganizowane zostało seminarium poświęcone historii i tradycji Policji. Wykład Zarys historii Policji Państwowej przedstawił - dr Dariusz Fabisz, z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, natomiast Mateusz Zaremba z Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie przedstawił prezentację: Mundur Policji Państwowej w latach 1919 – 1939. Na zakończenie seminarium, Piotr Dziedzic, Dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie zaprezentował Zasoby muzealne przekazane przez Policję Lubuskiemu Muzeum Wojskowemu w Drzonowie. Na ekspozycji można zobaczyć repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, przedwojenne kodeksy karne i wiele fotografii dokumentujących służbę policjantów z tamtego okresu. Gromadzenie eksponatów trwało kilka miesięcy. Artefakty pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów należących do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Policji Województwa Śląskiego 1922 – 1939 oraz zielonogórskiego policjanta asp. szt. Roberta Ulanickiego. Tablice historyczne dokumentujące proces powstawania Policji Państwowej zostały przygotowane przez Biuro Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji w Warszawie
Na wystawie nie brakuje zielonogórskich akcentów. Dwaj policjanci służący obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze mają przodków, którzy służyli w szeregach przedwojennej Policji Państwowej – na wystawie zgromadzone zostały unikalne fotografie pochodzące z rodzinnych zbiorów, zachowane przez rodziny często z narażeniem życia.
Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze, zdjęcia: podkom. Maciej Kimet Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.
https://newslubuski.pl/spoleczne/6802-100-lat-sluzby-spoleczenstwu-wyjatkowy-wernisaz-z-okazji-100-rocznicy-powstania-policji-panstwowej.html#sigProId38e047f69a