Wojewoda złożył doniesienie do Prokuratury w sprawie zielonogórskiego szpitala

16 sierpień 2019
Autor: 

14 sierpnia br. zostało wysłane zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dot. zakażeń w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. Nadawcą listu był Wojewoda Lubuski.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze z opóźnieniem wdrożono reżim sanitarny z powodu wykrycia bakterii New Delhi - czytamy na portalu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że pacjent zarażony bakterią New Delhi trafił do zielonogórskiego szpitala ze Szpitala w Krakowie w połowie maja 2019 r. Lekarze przekazując pacjenta z Krakowa potwierdzili, że w dokumentacji medycznej była informacja o fakcie zakażenia. Szpital w Zielonej Górze tłumaczy, że zaginęła ta część dokumentacji. Po 5 dniach wyizolowano z materiału klinicznego pacjenta zakażenie objawowe Klebsiella pneumoniae NDM w Szpitalu w Zielonej Górze. Pacjent trafił na oddział chorób zakaźnych, gdzie zmarł. W tym czasie szpital nie wdrożył żadnych badań screeningowych pozostałych pacjentów – najprawdopodobniej uznając, że był to jednostkowy przypadek – relacjonował Wojewoda Lubuski. W tej chwili wśród 20 zarażonych pacjentów są już nawet noworodki. Kontrole wykazały także, że w szpitalu nie były prowadzone zgodnie z wytycznymi krajowymi, badania przesiewowe, stwierdzono nieprawidłowości proceduralne i zaniedbania zarządcze po stronie szpitala.

Do zarzutów odniósł dziś dr Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala. W specjalnie wydanym oświadczeniu czytamy:

"Nie jest prawdą, iż krakowska lecznica, przekazując do szpitala w Zielonej Górze w dniu 16 maja 2019 r. tzw. „pacjenta 0”potwierdzila w dokumentacji medycznej fakt zakażenie tegoż pacjenta Klebsiella pneumoniae NDM.

W „Karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego pacjenta”, którą wystawił Szpital Uniwersytecki w Krakowie (a w której posiadaniu jesteśmy), nie ma żadnej informacji na temat bakterii Klebsiella pneumoniae NDM.

W epikryzie zamieszczono jedynie informację, iż stwierdzono u pacjenta zakażenie inną bakterią. W związku z tym, kontynuowano wcześniejszą antybiotykoterapię, a także od razu wdrożono wobec pacjenta ścisły reżim sanitarny.

Nie jest też prawdą – jak czytamy w komunikacie i słyszymy w wypowiedziach na antenie Radia Zielona Góra - iż ta część dokumentacji zaginęła w zielonogórskim szpitalu.

Bakterię Klebsiella pneumoniae NDM wykryto u „pacjenta 0” dopiero w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, gdzie z uwagi na pogarszający się stan zdrowia wykonano badania mikrobiologiczne.

O wyniku badania, przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych zielonogórskiego szpitala powiadomiła telefonicznie krakowski szpital.

Co ważne - wykrycie bakterii Klebsiella pneumoniae NDM u pacjenta przekazanego do Zielonej Góry z placówki krakowskiej zostało natychmiast, tj. 23 maja 2019 r. zgłoszone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze. W wyniku zgłoszenia, w dniu 24 maja 2019 r. odbyła się kontrola, podczas której oceniano m.in.: procedury higieniczne w szpitalu, rejestr zakażeń, kartę dochodzenia epidemiologicznego, indywidualną kartę rejestracji zakażenia szpitalnego.

W wyniku szczegółowej kontroli nie stwierdzono żadnych uchybień, a jedynie przekazano doraźne zalecenia.

Kolejna kontrola Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze odbyła się 25 lipca 2019 r. i była efektem zgłoszenia z dnia 23 lica 2019 r. przez szpital wykrycia u dwóch pacjentek Klebsiella pneumoniae NDM.

Kontrola obejmowała m.in. stan techniczno-sanitarny pomieszczeń, sposób postępowania z odpadami, sprzątanie pomieszczeń, obowiązujące procedury i instrukcje higieniczne.

W tym przypadku również kontrolujący nie stwierdzili nieprawidłowości, a jedynie wydali doraźne zalecenia, uwagi i wnioski.

Wobec powyższego uważamy, iż przekazywanie za pośrednictwem mediów nieprawdziwych i nierzetelnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wprowadza opinię publiczną w błąd, a także sprzyja tworzeniu atmosfery strachu i zagrożenia wśród lokalnej społeczności. Ponadto takie działania na pewno nie pomagają Szpitalowi w szybkim i skutecznym rozwiązaniu problemu.

Obecnie w szpitalu trwają intensywne przygotowania do systematycznego przywracania na poszczególnych oddziałach przyjęć pacjentów w trybie planowym. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w dniu 19 sierpnia br. tj. w najbliższy poniedziałek. Do tego czasu, zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie Oddziały Szpitalne są wstrzymane. Pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala. Planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach cały czas odbywają się bez zmian.

W celu wyeliminowania ognisk zakażenia oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustroju w szpitalu trwa tzw. kohortacja, czyli izolacja pacjentów skolonizowanych Klebsiella pneumoniae NDM w jednym miejscu - Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. W dniu dzisiejszym (16.08), w szpitalu przebywa 9 takich pacjentów.

Na temat przeczytasz również w art: IX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego - Sesja nadzwyczajna Zachęcamy do obejrzenia nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. 

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u