W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze z opóźnieniem wdrożono reżim sanitarny z powodu wykrycia bakterii New Delhi - czytamy na portalu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że pacjent zarażony bakterią New Delhi trafił do zielonogórskiego szpitala ze Szpitala w Krakowie w połowie maja 2019 r. Lekarze przekazując pacjenta z Krakowa potwierdzili, że w dokumentacji medycznej była informacja o fakcie zakażenia. Szpital w Zielonej Górze tłumaczy, że zaginęła ta część dokumentacji. Po 5 dniach wyizolowano z materiału klinicznego pacjenta zakażenie objawowe Klebsiella pneumoniae NDM w Szpitalu w Zielonej Górze. Pacjent trafił na oddział chorób zakaźnych, gdzie zmarł. W tym czasie szpital nie wdrożył żadnych badań screeningowych pozostałych pacjentów – najprawdopodobniej uznając, że był to jednostkowy przypadek – relacjonował Wojewoda Lubuski. W tej chwili wśród 20 zarażonych pacjentów są już nawet noworodki. Kontrole wykazały także, że w szpitalu nie były prowadzone zgodnie z wytycznymi krajowymi, badania przesiewowe, stwierdzono nieprawidłowości proceduralne i zaniedbania zarządcze po stronie szpitala.
Do zarzutów odniósł dziś dr Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala. W specjalnie wydanym oświadczeniu czytamy:
"Nie jest prawdą, iż krakowska lecznica, przekazując do szpitala w Zielonej Górze w dniu 16 maja 2019 r. tzw. „pacjenta 0”potwierdzila w dokumentacji medycznej fakt zakażenie tegoż pacjenta Klebsiella pneumoniae NDM.
W „Karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego pacjenta”, którą wystawił Szpital Uniwersytecki w Krakowie (a w której posiadaniu jesteśmy), nie ma żadnej informacji na temat bakterii Klebsiella pneumoniae NDM.
W epikryzie zamieszczono jedynie informację, iż stwierdzono u pacjenta zakażenie inną bakterią. W związku z tym, kontynuowano wcześniejszą antybiotykoterapię, a także od razu wdrożono wobec pacjenta ścisły reżim sanitarny.
Nie jest też prawdą – jak czytamy w komunikacie i słyszymy w wypowiedziach na antenie Radia Zielona Góra - iż ta część dokumentacji zaginęła w zielonogórskim szpitalu.
Bakterię Klebsiella pneumoniae NDM wykryto u „pacjenta 0” dopiero w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, gdzie z uwagi na pogarszający się stan zdrowia wykonano badania mikrobiologiczne.
O wyniku badania, przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych zielonogórskiego szpitala powiadomiła telefonicznie krakowski szpital.
Co ważne - wykrycie bakterii Klebsiella pneumoniae NDM u pacjenta przekazanego do Zielonej Góry z placówki krakowskiej zostało natychmiast, tj. 23 maja 2019 r. zgłoszone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze. W wyniku zgłoszenia, w dniu 24 maja 2019 r. odbyła się kontrola, podczas której oceniano m.in.: procedury higieniczne w szpitalu, rejestr zakażeń, kartę dochodzenia epidemiologicznego, indywidualną kartę rejestracji zakażenia szpitalnego.
W wyniku szczegółowej kontroli nie stwierdzono żadnych uchybień, a jedynie przekazano doraźne zalecenia.
Kolejna kontrola Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze odbyła się 25 lipca 2019 r. i była efektem zgłoszenia z dnia 23 lica 2019 r. przez szpital wykrycia u dwóch pacjentek Klebsiella pneumoniae NDM.
Kontrola obejmowała m.in. stan techniczno-sanitarny pomieszczeń, sposób postępowania z odpadami, sprzątanie pomieszczeń, obowiązujące procedury i instrukcje higieniczne.
W tym przypadku również kontrolujący nie stwierdzili nieprawidłowości, a jedynie wydali doraźne zalecenia, uwagi i wnioski.
Wobec powyższego uważamy, iż przekazywanie za pośrednictwem mediów nieprawdziwych i nierzetelnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wprowadza opinię publiczną w błąd, a także sprzyja tworzeniu atmosfery strachu i zagrożenia wśród lokalnej społeczności. Ponadto takie działania na pewno nie pomagają Szpitalowi w szybkim i skutecznym rozwiązaniu problemu.
Obecnie w szpitalu trwają intensywne przygotowania do systematycznego przywracania na poszczególnych oddziałach przyjęć pacjentów w trybie planowym. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w dniu 19 sierpnia br. tj. w najbliższy poniedziałek. Do tego czasu, zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie Oddziały Szpitalne są wstrzymane. Pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala. Planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach cały czas odbywają się bez zmian.
W celu wyeliminowania ognisk zakażenia oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustroju w szpitalu trwa tzw. kohortacja, czyli izolacja pacjentów skolonizowanych Klebsiella pneumoniae NDM w jednym miejscu - Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. W dniu dzisiejszym (16.08), w szpitalu przebywa 9 takich pacjentów.
Na temat przeczytasz również w art: IX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego - Sesja nadzwyczajna Zachęcamy do obejrzenia nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.