"A więc wojna". 1 września, 80 lat temu rozpętało się piekło

01 wrzesień 2019
"A więc wojna". 1 września, 80 lat temu rozpętało się piekło Lubuskie.pl

1 września 1939 roku, o świcie, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. Prezydent Ignacy Mościcki wprowadził stan wojenny na terytorium kraju.

We wczesnych godzinach rannych 1 września 1939 r., bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę na całej długości granicy między obydwoma państwami. Symbolicznym początkiem drugiej wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy, mimo ogromnej przewagi agresora, od początku stawiali bohaterski opór.

Główne uroczystości odbędą się na gdańskim Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku wystrzałem z pancernika Schleswig Holstein rozpoczął się konflikt, który zebrał niewyobrażalne żniwo śmierci. Uroczystości rozpoczną się o godz. 4:45. W Lubuskiem wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu wojny odbywać się będą w Żaganiu, a zakończy je specjalny koncert "Klęska - Walka - Chwała".

Źródło: 1wrzesnia39.pl, Instytut Pamięci Narodowej, lubuskie.pl

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u