Elektrociepłownia „Zielona Góra” od 2004 roku, po wybudowaniu bloku gazowo-parowego, produkuje energię elektryczną i ciepło w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Blok węglowy używany był jeszcze jako źródło dodatkowe do roku 2012.
Kończą się prace rozbiórkowe i firma porządkuje teren pod przyszłe inwestycje. Zniknęła już bocznica kolejowa służąca do transportu węgla, a także urządzenia do odpylania spalin przy kominie. W zakresie prac zaplanowanych do marca 2020 roku znalazło się jeszcze wyburzenie galerii nawęglania i wieży przesypowej.
- Obecnie prowadzone prace mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Utrzymanie nieużytkowanych instalacji i urządzeń kosztuje, a nieremontowany obiekt z biegiem czasu mógłby stanowić realne zagrożenie dla sąsiadujących budynków i pracowników. Drugim aspektem jest porządkowanie i przygotowanie terenu na potrzeby przyszłych inwestycji. Rozbiórka komina bloku węglowego ma też wyraźny wymiar symboliczny, ponieważ komin przy bloku węglowym był do tej pory charakterystycznym elementem widokowym w mieście. Jednak w najbliższych dniach zniknie, a Elektrociepłownia wykona kolejny krok w kierunku zapewniania bezpieczeństwa przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska – podkreślił Krzysztof Kwiecień, Prezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”.
Rozbiórka najwyższej konstrukcji na terenie zakładu, czyli komina H-80 przy nieczynnym bloku węglowym, jest związana głównie ze stanem technicznym komina. Komin wolnostojący o konstrukcji stalowej z czterema przewodami spalin o przekroju 1,62 m ma aż 80 metrów wysokości jest wyburzany etapowo, zaczynając od szczytu. Do całej operacji został sprowadzony specjalny dźwig LTM 1350 przez wykonawcę prac, spółkę JDK z Katowic.
- Prace demontażowe są drobiazgowo zaplanowane. Priorytetem jest bezpieczeństwo robotników. Pracujemy pod ścisłym nadzorem służb BHP Elektrociepłowni „Zielona Góra”. Duży wpływ na przebieg prac będą miały czynniki pogodowe, czyli głównie wiatr i ewentualne ograniczenia widoczności. Bardzo się cieszę, że kwestie formalne związane z pracami budowlanymi udało się sfinalizować bardzo sprawnie w Biurze Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w podobnych zadaniach w całej Polsce i jestem przekonany, że cały zakres prac zostanie przeprowadzony sprawnie i bezpiecznie - powiedział Wacław Jedynak, koordynator robót po stronie wykonawcy, spółki JDK z Katowic.
Elektrociepłownia „Zielona Góra” to producent ciepła i energii elektrycznej oraz dystrybutor i jedyny dostawca ciepła do systemu ciepłowniczego w Zielonej Górze. EC Zielona Góra jest spółką dbającą o środowisko naturalne. Całość energii elektrycznej i ponad 90 procent ciepła jest wytwarzane w bloku gazowo – parowym zasilanym gazem ziemnym ze złóż krajowych. Pozostałą ilość ciepła Elektrociepłownia produkuje w nowoczesnych kotłach gazowo – olejowych, gdzie gaz jest paliwem podstawowym. Ciepło i energia elektryczna wytwarzana jest w sposób skojarzony, wysoce efektywnie i ekologicznie.
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Po integracji aktywów ciepłowniczych, od stycznia 2019 r. do PGE Energia Ciepła przeszło sześć elektrociepłowni - W Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Lublinie i Rzeszowie, należących wcześniej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). W wyniku integracji, PGE Energia Ciepła jest największą firmą na rynku ciepła w Polsce, posiadającą ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku. Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie, natomiast w Krakowie znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz Departament Badań i Rozwoju.