Spektakl „Nightmare” w Muzeum Ziemi Lubuskiej

21 październik 2019
Spektakl „Nightmare” w Muzeum Ziemi Lubuskiej Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 25 października br. o godz. 19.00 na spektakl „Nightmare” w reżyserii Grzegorza Stachańczyka. Spektakl przygotowany został przez Scenę Ekfrazy 72 działającą przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych warszawskiej ASP.

UWAGA! W związku z pracami remontowymi, wydarzenie odbędzie się w zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych.

Jest to trzeci z kolei, po „Lekcji anatomii doktora Tulpiusa” wg Rembrandta i „Źródle wiecznej młodości” wg Cranacha, spektakl odwołujący się do arcydzieł malarstwa europejskiego. Tym razem reżyser sięgnął po „Nightmare” – obraz Füsslego z roku 1781, który stał się wehikułem umożliwiającym opowiedzenie o spotkaniu Williama Blake’a (poety, rysownika, malarza) z Heinrichem Füsslim i Johnem Flaxmanem. Bohaterów połączyła w młodości idea Wielkiej Sztuki. Ich relacje, z biegiem czasu, zamieniły się we wzajemną, nieskrywaną niechęć i wrogość. Blake funkcjonujący na marginesie życia artystycznego i towarzyskiego odszedł w zapomnieniu, gdy tymczasem Füsslemu i Flaxmanowi los nie szczędził przychylności. Samotny i opuszczony Blake stworzył własną wizję świata i jego kosmogonię, pozostając wiernym swoim ideałom do końca. To jemu historia przyznała miano geniusza. Spektakl jest nie tylko rozliczeniem bohaterów z przeszłością, ale przede wszystkim szansą przedstawienia idei Blake’a dotyczących percepcji otaczającego świata oraz artysty, który poprzez wyobraźnię i wizję przyjmuje rolę przewodnika wyznaczającego drogę do wieczności – wiecznego trwania.

Autorem scenariusza i scenografii jest Grzegorz Stachańczyk, który również spektakl wyreżyserował. Kostiumy zostały zaprojektowane przez studentki Wydziału Scenografii ASP w Warszawie, Zuzannę Grzegorowską i Paulinę Araszkiewicz. Światło i dźwięk zrealizowali Jędrzej Skajster i Jan Przybyszewski. W przedstawieniu udział biorą: Bartosz Wesołowski (W. Blake), Jarosław Domin (H. Füssli ), Roman Holc (J. Flaxman), Konrad Żygadło (Flea). Spektakl został zrealizowany we współpracy z Wydziałem Scenografii warszawskiej ASP.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u