Parlament Europejski przeciwko przemocy wobec kobiet!

03 grudzień 2019
Autor: 
Źródło: Sylwia Spurek - 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet Parlament Europejski przeciwko przemocy wobec kobiet!

Parlament Europejski chce, by przemoc wobec kobiet znalazła się na liście przestępstw Unii Europejskiej.

W czwartek 28 listopada br. posłowie i posłanki PE przyjęli rezolucję wzywającą Radę do zakończenia procesu ratyfikacji przez UE Konwencji Stambulskiej w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Chcą, aby przemoc wobec kobiet znalazła się na liście przestępstw uznanych przez UE.

Konwencja Stambulska to pierwszy prawnie wiążący międzynarodowy instrument zapobiegania przemocy związanej z płcią. Ustanawia ona kompleksowe ramy oraz środki wspierania ofiar i karania sprawców.

Podczas wystąpienia na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek powiedziała - "Minęło prawie 20 lat XXI wieku, a my wciąż jesteśmy w sytuacji, w której przemoc ze względu na płeć i przemoc w rodzinie są codziennym doświadczeniem wielu kobiet w UE. Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej przez UE opóźnia się od jakiegoś czasu m.in. z powodu spiskowej teorii na temat tzw. "ideologii gender", którą konserwatyści cynicznie wykorzystują w celu zastraszenia opinii publicznej.

Według badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych w 2014 roku, co trzecia kobieta w UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od 15 roku życia. 55% kobiet doświadczyło co najmniej jednej formy molestowania seksualnego (11% padło ofiarą molestowania w sieci). Jedna na dwadzieścia osób została zgwałcona. Niestety, prawdziwej skali przemocy domowej nadal nie znamy, bo wiele ofiar jej nie zgłasza.

"Jako postępowi politycy i polityczki musimy powiedzieć jasno: nie ma czegoś takiego jak "ideologia gender". Uzasadnienie braku działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie przemocy fałszywym dyskursem, jest nie do przyjęcia. Przemoc ze względu na płeć lub przemoc w rodzinie są rażącym naruszeniem praw człowieka i musimy zrobić wszystko, by powstrzymać to zjawisko" - mówi dr. Sylwia Spurek, dodając, że "Czas, by UE przejęła wiodącą rolę w pełnym wdrażaniu praw kobiet. Czas zacząć działać teraz".

Źródło: Sylwia Spurek - 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

  Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

  Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

 • Lubuszanka w finale Miss Polski 2021

  Lubuszanka w finale Miss Polski 2021

  Poznaliśmy finalistki konkursu Miss Polski 2021, wśród nich znalazła się reprezentantka Lubuskiego.

 • Gdy partner jest sprawcą przemocy

  Gdy partner jest sprawcą przemocy

  Nie zawsze od razu zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś ofiarą przemocy. Często jest to początkowo trudna do zauważenia przemoc psychiczna.

 • XI Lubuski Kongres Kobiet już w sobotę

  XI Lubuski Kongres Kobiet już w sobotę

  5 października, już po raz 11., Lubuszanki spotkają się na Lubuskim Kongresie Kobiet, by porozmawiać o inspiracjach do realizacji marzeń i planów, prawach, postulatach, przyszłości. – Zapraszam do udziału w naszym spotkaniu, które w tym roku jest poświęcone kobiecie 30-lecia Wolnej Polski – radosnej, wolnej i żyjącej w zgodzie z samą sobą – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

 • Samoobrona dla Kobiet - darmowe zajęcia w Zielonej Górze

  Samoobrona dla Kobiet - darmowe zajęcia w Zielonej Górze

  Już 8 lub 9 października będziesz miała okazję wziąć udział w zajęciach samoobrony tylko dla kobiet. Nauczymy Cię jak się bronić. Prosto. Szybko. Skutecznie.

 • Złapać życie za rękę...

  Złapać życie za rękę...

  Natalia Bogdan z Kostrzyna nad Odrą straciła w wypadku obie dłonie. Do zdarzenia doszło w zakładzie pracy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u