Bezpieczeństwo podczas wakacji…

22 czerwiec 2016
Autor: 
Pixabay

Dużymi krokami zbliżają się wakacje. To czas relaksu i odpoczynku przede wszystkim dla dzieci od obowiązków szkolnych i nauki, jak również dla turystów podróżujących w różne odległe miejsca. Zielonogórscy policjanci zadbają o to, aby wakacje przebiegły spokojnie i bezpiecznie.

Czas letniego wypoczynku to okres zwiększonego ruchu na drogach. Zielonogórscy policjanci podczas codziennych służb będą dbali o to, aby na drogach było przede wszystkim bezpiecznie. Policjanci ruchu drogowego będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych na głównych ciągach komunikacyjnych, szczególnie tam gdzie ruch pojazdów jest duży. Będą w szczególności sprawdzać prędkość przejeżdżających pojazdów, jak również stan trzeźwości kierujących. Co zrobić aby podróż była bezpieczna? Oto kilka praktycznych rad:

- Przed wyruszeniem w podróż zaplanuj trasę przejazdu.

- Upewnij się, że zabrałeś wszystkie potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC).

- W porze nocnej zaplanuj trasę tak, żebyś nie musiał się zatrzymywać.

- Gdy ktoś sygnalizuje, że z twoim samochodem jest coś nie tak nie zatrzymuj się od razu. Znajdź bezpieczne miejsce np. parking przy stacji benzynowej i sprawdź co się stało.

- Unikaj dróg mało uczęszczanych.

- Przed wyruszeniem w podróż sprawdź swój samochód – poziom oleju, płynów i światła.

- Sprawdź ważność ubezpieczenia – w ten sposób unikniesz kłopotów w razie kolizji.

- Jeśli musisz się zatrzymać wybieraj parkingi uczęszczane, gdzie jest dużo ludzi – przy barach, restauracjach i stacjach benzynowych

- Nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem lub kluczykami w stacyjce.

- Wychodząc z samochodu upewnij się, że zamknąłeś szyby, drzwi i włączyłeś alarm.

- Nie pozostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie – mogą one skusić złodzieja.

- Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosuj prędkość do warunków na drodze.

- Szanuj innych kierujących, oni też chcą bezpiecznie podróżować.

- Włącz światła mijania i zapnij pasy bezpieczeństwa

- Jeśli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego powiadom najbliższą jednostkę Policji (w całym kraju nr 997 lub 112).

Zielonogórscy policjanci będą kontrolować autokary, które przewożą dzieci na wakacje. Będą sprawdzać czy pojazdy są sprawne technicznie, tak więc mundurowi zwrócą uwagę stan ogumienia, oświetlenie, stan trzeźwości kierowcy i kompletność dokumentów. Rodziców i opiekunów zainteresowanych przeprowadzeniem takiej kontroli autobusów prosimy, aby zgłaszać ten fakt pod numerem alarmowym telefonu 997, najlepiej co najmniej dzień przed planowanym wyjazdem.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż pamiętajmy, aby należycie zabezpieczyć nasze mieszkania i domy przed dostępem osób niepowołanych. Potencjalni złodzieje mogą obserwować nasze mieszkania i wykorzystać nadarzającą się okazję czy chwilę nieuwagi. Dlatego wybierając się na dłuższy wypoczynek pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

· Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu np. (do piwnicy, wyrzucić śmieci).

· Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.

· Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach”.

· Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

· Nie eksponuj swojego bogactwa.

· Umów się z sąsiadami lub krewnymi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności.

· Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy - najlepiej własnym numerem PESEL - jeśli możesz sfotografuj je.

Miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i urlopu.

KMP Zielona Góra

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Akcja! #Wakacyjna reklamacja

  Akcja! #Wakacyjna reklamacja

  Wakacje za nami! Nie wszyscy będą jednak je miło wspominać. Wielu konsumentów doświadczyło trudności np. z opóźnionym lub odwołanym lotem, wynajmem auta, rezerwacją pokoju hotelowego, czy z biurem podróży… Odpowiedzią na to może być Twoja reklamacja. Europejskie Centrum Konsumenckie w ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – zachęca do egzekwowania swoich praw!

 • Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  Już niedługo odbędzie się Lubuski Festiwal Whisky i Alkoholi Mocnych!

  W Zielonej Górze już od lat obchodzone jest popularne Winobranie, czyli wielka impreza o międzynarodowym zasięgu. Co jasne, przypada ona na pierwszą połowę września. Jest to zupełnie wyjątkowy czas, kiedy kończą się wszelkie prace wykonywane w okresie zbiorów winorośli. W województwie lubuskim jest to szczególnie ważny czas, gdyż region ten słynie z największej liczby winiarzy!

 • Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

  Dziś odbyło się próbne obciążenie mostu w Milsku. To jedna z ważniejszych prób eksploatacyjnych, która polega na zbadaniu, jak zachowuje się konstrukcja poddana obciążeniom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u