Lubuska Policja mówi dość pijanym kierowcom i zapowiada więcej kontroli drogowych!

20 styczeń 2020
Lubuska Policja mówi dość pijanym kierowcom i zapowiada więcej kontroli drogowych! Lubuska Policja

Od 10 lat liczba nietrzeźwych kierowców w Lubuskiem systematycznie malała. Przełom nastąpił w 2019 roku, kiedy pijanych za kółkiem znowu zaczęło przybywać. Niepokojąco rośnie również liczba zdarzeń drogowych, których sprawcami są nietrzeźwi zmotoryzowani. W porannym wypadku w powiecie nowosolskim zginęły dwie kobiety, sprawca miał blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zero tolerancji dla drogowego bandytyzmu. A takim trzeba nazwać świadome zachowania, polegające na piciu alkoholu i wsiadaniu za kółko. Problemem nie jest jednak tylko wymiar prawny, w którego skutek taki kierowca dostaje zarzuty karne i traci prawo jazdy. Prawdziwym problemem jest fakt, że rodzi to także ofiary na drodze. A w wielu sytuacjach są to osoby niewinne. Takie, które chciały swobodnie poruszać się po drogach publicznych. Ich podróż jednak w wielu sytuacjach została brutalnie przerwana przez tych, którzy za stery auta wsiedli pijani. Cena jest zbyt wysoka – życie, które przez nieodpowiedzialnych zmotoryzowanych kładzione jest na szali i gaśnie w ułamku sekundy.

Działania lubuskiej policji, zwłaszcza ruchu drogowego, od wielu lat skupiają się na wzmożonych działaniach kontrolnych ukierunkowanych na wyrywkowe sprawdzanie stanu trzeźwości. Liczba takich kontroli w 2010 roku wynosiła 77 tysięcy, a w 2017 już 672 tysiące, więc wzrosła niemal dziesięciokrotnie! To dało wymierne efekty, ponieważ na koniec 2011 roku policjanci zatrzymali 8200 pijanych za kółkiem, kiedy w 2018 roku liczba ta spadła do 2644! I to było efektem wieloletniej pracy policjantów, także tej o wymiarze medialnym bowiem wielu zmotoryzowanych wiedziało o takich kontrolach, że mogą mieć miejsce o każdej porze dnia i nocy oraz na każdej drodze bez względu na jej status. 

Niestety w 2019 roku liczba pijanych za kółkiem ponownie zaczyna przybierać formy wzrostowe. Na koniec minionego roku lubuscy stróże prawa zatrzymali 2917 nietrzeźwych. Czyli w ostatnim roku przybyło nam blisko 300 potencjalnych, drogowych sprawców zdarzeń drogowych. A te też rosną. W 2015 roku policja zanotowała 26 zdarzeń drogowych, których sprawcami byli pijani kierowcy. W minionym roku funkcjonariusze odnotowali ich dwukrotnie więcej, aż 52!

- Dlatego nie ma czasu na grożenie palcem. Lubuska Policja zapowiada intensywne działania, podczas których sprawdzana będzie prędkość, trzeźwość i zachowania kierowców. Nie będzie taryfy ulgowej wobec tych, którzy w perfidny sposób zachowują się za kółkiem. Zero tolerancji dla takich sytuacji. Cena jest zbyt wysoka. Bronimy wartości najwyższej, jaką jest zdrowie i życie. Te z reguły nie daje drugiej szansy. - mówi nadkom. Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.