Czy zielonogórski szpital jest gotowy na przyjęcie zarażonych koronawirusem? (FILM)

30 styczeń 2020
Autor: 
Czy zielonogórski szpital jest gotowy na przyjęcie zarażonych koronawirusem? dronlubuski.pl

Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, to jedyny taki oddział w województwie Lubuskim.

Dziś w zielonogórskim szpitalu odbyła się konferencja prasowa z udziałem  ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Tematem spotkania było przygotowanie szpitala na wypadek pojawiania się pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Jak poinformował nas dr Jacek Smykał, kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych największe problemy są jeszcze przed nami.

- Przewidywany szczyt zachorowalności nastąpi dopiero na przełomie kwietnia i maja. Każdy oddział zakaźny musi przygotować pomieszczenia z izolatkami. W naszym szpitalu przygotowane zostały 34 łóżka na oddziale zakaźnym.

Na zakażenie koronawirusem najbardziej narażone są osoby w starszym wieku oraz z niewydolnością oddechową. Aby się uchronić należy przede wszystkim unikać kontaktu z osobami, które wróciły z okolic Wuhan i zachować odpowiednią higienę. Należy bardzo często myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Mycie powinno trwać nie krócej niż 30 sekund. 

W piątek, 24 stycznia do zielonogórskiego szpitala zgłosił się pacjent, który źle się czuł, gorączkował i wrócił z Chin. 

- Pacjent przyleciał z Chin z pracy. Lądował w porcie lotniczym Berlin - Tegel. Na lotnisku zgłosił, że źle się czuje i ma gorączkę. Zaznaczył również, że nie chce pozostawać w Berlinie. Pracownicy lotniska zalecili mu, aby kupił Paracetamol i jechał dalej do Polski. Mężczyzna został przyjęty na oddział zakaźny i umieszczony w izolatce. 

W pierwszej kolejności pacjentowi wykonano badanie aparatem GeneXpert Real Time PCR. 

- Jest to urządzenie, które nie pozwala identyfikować samego wirusa ale potrafi zidentyfikować wirusa zwykłej grypy - mówi dr Spychał. - Nie było podstaw do wykonania testów potwierdzenia, które wykonuje się w Berlinie. Szybko ustaliliśmy, że pacjent ma zwykłą grypę. 

Chory przebywał w szpitalu na oddziale zakaźnym. Był izolowany. Ze szpitala został wypisany w środę, 29 stycznia.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u