Detektory czadu trafiły do zielonogórskich karetek. To pomysł ratowników medycznych

31 styczeń 2020
Autor: 
Detektory czadu trafiły do zielonogórskich karetek Fot. Stowarzyszenie MEDYK

Torba medyczna, a przy niej detektor tlenku węgla. Czujniki trafiły do każdego zespołu pogotowia z Zielonej Góry. Sprzęt zwiększy bezpieczeństwo ratowników i pomoże postawić trafną diagnozę w przypadku zatruć czadem.

O wyposażenie w detektory czadu zadbało Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych "Medyk". Urządzenia trafiły do wszystkich pięciu karetek w Zielonej Górze oraz do zespołu w Nowogrodzie Bobrzańskim. Czujniki nie należą do obowiązkowego wyposażenia, lecz mimo to bardzo przydadzą się w pracy ratowników medycznych.

- Przynajmniej raz w roku każdy zespół musi spotkać się z czadem. Jest to nieuniknione szczególnie na początku sezonu grzewczego. Teraz, jeśli ratownicy medyczni znajdą się w miejscu, gdzie występuje czad, natychmiast usłyszą sygnał ostrzegawczy, co może im oraz potencjalnym pacjentom uratować życie lub zdrowie - mówi Adam Waligóra, prezes stowarzyszenia.

Należy podkreślić, że nie chodzi o zwykłe marketowe czujniki, a o profesjonalny sprzęt. Zakup sześciu detektorów kosztował około 5 tysięcy złotych. - Z takim działaniem wyszedł do nas radny Robert Górski w porozumieniu z Januszem Kubickim, prezydentem Zielonej Góry. Urządzenia zakupiliśmy za grant od miasta - dodaje A. Waligóra.

Lubuska sieć ratowniczych detektorów

Stowarzyszenie Medyk nie zamierza się zatrzymywać i już planuje rozszerzyć sieć czujek o inne pogotowia. - Wszystko zależy od współpracy z władzami poszczególnych regionów województwa, bo to głównie do nich będziemy zwracać się o finansowanie. Liczymy, że w przyszłości uda nam się wyposażyć wszystkie lubuskie 52 Zespoły Ratownictwa Medycznego w takie czujki - komentuje Adam Waligóra.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u