Rząd obiecał wsparcie, ale pieniędzy brak. Marszałek apeluje o rzeczywistą pomoc

04 marzec 2020
Autor: 
Marszałek apeluje o rzeczywiste wsparcie w walce z koronawirusem Fot. Lubuskie.pl

Pieniądze na walkę z koronawirusem miały być, ale nic nie wskazuje, aby miały się pojawić. Od ponad tygodnia marszałek Elżbieta Anna Polak czeka na odpowiedź w sprawie rządowego wsparcia obiecanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jest jedyną placówką w regionie, w której funkcjonuje oddział zakaźny. Na zwalczanie koronawiusa SARS-CoV-2 do tej pory otrzymał wsparcie jedynie od samorządu województwa.

- Zarząd Województwa przyjął informację na ten temat tydzień temu i wówczas podjęliśmy pilnie decyzję o przeznaczeniu środków finansowych w wysokości 350 tysięcy złotych na zakup aparatury ratującej życie ECMO. Podjęliśmy też decyzję o doposażeniu oddziału zakaźnego w inne urządzenia, np. myjki do dezynfekcji o wartości 125 tys. zł. – wyjaśnia marszałek.

Szpital otrzymał także wsparcie w ubiegłym roku, kiedy walczył z bakterią New Dehli. Za samorządowe środki zakupił sprzęt do szybkich badań laboratoryjnych, który obecnie bardzo się przydaje, ponieważ pozwala wyeliminować inne patogeny.

Były prośby o pomoc, lecz odpowiedzi brak

W związku z pojawieniem się zagrożenia w postaci koronawirusa szpitale m.in. w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia o wsparcie zakupu niezbędnego sprzętu. Niestety do dziś brak jest jakiejkolwiek odpowiedzi.

Bez odpowiedzi pozostaje także apel marszałek Elżbiety Anny Polak. Marszałek zwróciła się o rządowe wsparcie w poniedziałek, 24 lutego. - Premier w ubiegłym tygodniu powiedział, że przeznacza 100 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Tych pieniędzy nie mamy do tej pory. Bardzo więc proszę, żeby rząd potrafił zachować się w takiej sytuacji - mówi.

Z informacji umieszczonej na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że siedem podmiotów leczniczych z regionu zawnioskowało o łączną dotację 10 mln zł. W puli znajdują się dwie karetki dedykowane do przewozu osób zainfekowanych koronawirusem oraz dofinansowanie na zakup respiratorów i kardiomonitorów pediatrycznych oraz urządzeń do defibrylacji.

Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Odwołano wszystkie imprezy w Zielonej Górze i Gorzowie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u