Pierwsze ognisko ASF na fermie świń w Lubuskiem. Stado ma liczyć 6000 loch

20 marzec 2020
Autor: 
Pierwsze ognisko ASF na fermie świń w Lubuskiem Mapa GIS

Dziś wieczorem na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja o wystąpieniu pierwszego ogniska ASF w 2020 roku u świń w woj. lubuskim. Wirusa potwierdzono w Niedoradzu (gmina Otyń).

GIW nie wydał w tej sprawie jeszcze oficjalnego komunikatu. Mimo to na bieżąco aktualizowanej mapie ukazał się nowy punkt nr 1/2020. Ognisko zostało zlokalizowane na fermie w Niedoradzu koło Nowej Soli.

Z nieoficjalnych informacji, które można znaleźć w mediach społecznościowych wynika, że śmiertelną dla świń chorobę wykryto w chlewniach, gdzie utrzymywane jest ponad 6 tysięcy loch. Pojawienie się ASF w hodowlanym stadzie oznacza wybicie i utylizację wszystkich zwierząt.

To bardzo złe informacje dla producentów trzody chlewnej, którzy obawiali się tego scenariusza. Niebawem mogą pojawić się kolejne ogniska wirusa. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych wieści. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli odsyła do Wojewódzkiego Inspektora. Niestety nie ma obecnie osoby uprawnionej do udzielenia jakichkolwiek szczegółowych informacji.

Aktualizacja: W gospodarstwie utrzymywano ponad 20 tysięcy sztuk świń. Wszystkie przeznaczono do utylizacji.

Przeczytaj też: Polski pacjent "zero" opuścił szpital w Zielonej Górze! (FILM)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u