Osoba objęta kwarantanną? Medycy otrzymają informację z systemu. Czy się sprawdza?

04 kwiecień 2020
Autor: 
Osoba objęta kwarantanną? Medycy otrzymają informację z systemu Fot. LPR

Dodatkowe narzędzie w Państwowym Ratownictwie Medycznym. System po analizie danych zebranych przez dyspozytora automatyczne poinformuje zespół, czy pod tym adresem przebywa osoba objęta kwarantanną.

W Lubuskiem wszystkie zlecenia wyjazdów z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim wpływają do zespołów ratownictwa medycznego drogą elektroniczną na służbowy tablet. W piątek, 3 kwietnia, w systemie SWD PRM do dyspozycji medyków oddano nowe narzędzie, które ma zwiększyć ich bezpieczeństwo.

- Podczas zbierania wywiadu medycznego System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego automatycznie wskazuje, że adres miejsca zdarzenia to lokalizacja, w której przebywa osoba objęta kwarantanną. Takie ostrzeżenie otrzymuje zarówno dyspozytor, jak i kierownik zespołu. Dzięki tej informacji zespół może zastosować wszystkie procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z epidemią Covid-19 - czytamy na stronie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Funkcjonalność wprowadzona w kilka dni

Prace nad nowym narzędziem w SWD PRM od momentu zdefiniowania wymagań do wdrożenia odbywały się przez całą dobę. Łącznie inżynierom Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego oraz podmiotom współpracującym zajęło to 3 dni.

- To kolejne narzędzie wspierające w walce z wirusem. Dane o lokalizacji, w której przebywa osoba objęta kwarantanną są pobierane z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - informuje LPR

Czy system się sprawdza?

Odpowiedzi na pytanie o funkcjonowanie nowej funkcji poszukaliśmy na znanych stronach w środowisku medycznym. - Wezwanie. Uwaga kwarantanna. Wielkie zdziwienie pacjenta, który twierdzi, że wmawiamy mu kwarantannę. Dyspozytor szybko wyjaśnił, że kwarantanna jest u sąsiada. Po prostu życie - pisze pan Robert. Z podobną sytuacją spotkał się pan Aleksander. - Są błędy w adresach. Na miejscu okazało się, iż osoba znajdująca się w kwarantannie jest w innym miejscu, niż widnieje na tablecie. Radzę i tak to weryfikować - podkreśla.

Dodatkowo pan Tomek zwrócił uwagę na łamanie zakazu kontaktowania się. - Lepsze to niż nic, ale same kwarantanny są łamane i dochodzi do kontaktów. Najlepiej podejrzewać każdego jako zakażonego koronawirusem i stosować minimum ochrony! Przekonałem się o tym na własnej skórze! - napisał.

Przeczytaj też: Pożar stacji benzynowej w Wilkanowie pod Zieloną Górą. To podpalenie (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u