Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2025. W województwie lubuskim obowiązek ten dotyczy ponad 6300 osób. Oto szczegóły.
Kwalifikacja wojskowa 2025
Dziś, 3 lutego, na terenie województwa lubuskiego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2025, która potrwa do 30 kwietnia 2025 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest ocena zdolności do służby wojskowej obywateli, a także aktualizacja ewidencji wojskowej. Proces obejmuje badania stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
– Przed powiatowymi komisjami lekarskimi w województwie lubuskim stanie ponad 6300 osób. Dziś kwalifikacja ruszyła w trzech powiatach: żagańskim, krośnieńskim i gorzowskim – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Kwalifikacja wojskowa Lubuskie. Kogo obejmuje?
Do stawienia się przed komisjami lekarskimi w ramach kwalifikacji wojskowej 2025 w województwie lubuskim obowiązek mają:
- Mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz z roczników 2001-2005, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej
- Kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a nie uczestniczyły wcześniej w kwalifikacji wojskowej
– Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, ale stawienie się to przede wszystkim obywatelski obowiązek. Chodzi o to, abyśmy wiedzieli, ile osób może ewentualnie bronić ojczyzny. Jest to istotne m.in. z punktu widzenia tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – podkreśla Marek Cebula, wojewoda lubuski.
Kwalifikacja wojskowa w 2025. Wymagane dokumenty
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Należy mieć ze sobą też dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów i miejsc pracy powiatowych komisji lekarskich w poszczególnych powiatach województwa lubuskiego są dostępne na stronach internetowych starostw powiatowych.
– Kwalifikacja wojskowa jest istotnym elementem systemu obronnego państwa, pozwalającym na bieżącą aktualizację ewidencji osób zdolnych do służby wojskowej. Dla wielu młodych ludzi może być także pierwszym krokiem do podjęcia kariery w strukturach Sił Zbrojnych RP, zarówno poprzez służbę zawodową, jak i studia wojskowe – dodaje Lubuski Urząd Wojewódzki.
Przeczytaj też: Groza na przejeździe kolejowym w Zielonej Górze. Jest nagranie