Świdnica: Gmina nie ma pieniędzy na wywóz odpadów. Firmy toną w śmieciach

17 wrzesień 2020
Autor: 
Gmina Świdnica nie ma pieniędzy na wywóz odpadów z firm Redakcja/archiwum

Od początku września gmina Świdnica przestała odbierać odpady od przedsiębiorców. Teraz toną oni w śmieciach, bo ich wywozem zainteresowana jest tylko jedna firma, która narzuca znacznie wyższe ceny. Gmina wykluczyła przedsiębiorców, bo nie ma tyle pieniędzy.

Firma, która wywozi odpady od mieszkańców gminy Świdnica po raz ostatni zabrała je od lokalnych przedsiębiorców wraz z końcem sierpnia. Od tego momentu miejscowe zakłady oprócz Urzędu Gminy i podległych jednostek zostały wyłączone z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. O tym zadecydowała Rada Gminy. Teraz ich właściciele muszą sami znaleźć firmę wywożącą śmieci.

Głównym powodem takiej sytuacji jest brak pieniędzy w gminie. Jak informuje samorząd, do tej pory dopłacano miesięcznie 26 tys. 659 złotych. Od 1 stycznia 2021 roku byłaby to już kwota ponad 38 tys. złotych. To rocznie dawałoby deficyt w wysokości blisko 500 tys. złotych.

Chętna tylko jedna firma. Dyktuje wysokie ceny

Przedsiębiorcy mają teraz duży problem. Samodzielnie muszą znaleźć firmę, która zabierze odpady. Tutaj pojawia się jednak kolejny kłopot. Do ich odbioru chętny jest tylko jeden zakład. Ten oferuje jednak o wiele wyższe ceny niż dotychczas.

Właściciele miejscowych firm załamują ręce. Obecnie większość wręcz tonie w śmieciach. Gmina zakłada, że przedsiębiorstwa być może zostaną włączone do gminnego systemu gospodarowania odpadami po zakończeniu obecnej 18-miesięcznej umowy.

Śmieci trafią do lasu?

Ze zmianą zasad odbioru odpadów wiąże się poważne ryzyko. Sytuacje z całej Polski pokazują, że konsekwencjami takich decyzji często było wyrzucanie śmieci do rowów lub ich wywóz do lasu. Niektórzy pod osłoną nocy wrzucali też odpady do cudzych śmietników.

Przeczytaj też: Wypadek na Łużyckiej w Zielonej Górze. Poszkodowany motocyklista (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u