Dziś protest mieszkańców Sulechowa. Ludzie nie chcą dużej podwyżki za wywóz śmieci

05 grudzień 2020
Autor: 
Dziś protest mieszkańców Sulechowa Redakcja/archiwum

Od nowego roku mieszkańców Sulechowa i okolicznych wsi czeka duża podwyżka za wywóz śmieci. Nowa opłata wyniesie blisko 36 zł. To ponad 100-procentowa podwyżka. Ludzie są zbulwersowani i będą dziś protestować pod ratuszem.

Wysokie podwyżki za odbiór i wywóz odpadów od 2021 roku dotyczą wielu gmin w województwie lubuskim. Wcześniej wzrost opłaty ogłosił związek Eko-Przyszłość, który zrzesza gminy powiatu nowosolskiego i wschowskiego oraz gminę Kargowa i Bojadła. Tam opłata wzrosła z 15 do 32 złotych.

Podobnie jest w gminie Sulechów. Aktualna umowa na wywóz śmieci wygasa 28 lutego 2021 roku, dlatego miasto przeprowadziło nowy przetarg na okres 1 marca 2021 r. - 31 października 2022 r. Wygrała go firma B+C Eko Energia Sp. z o.o. I tak mieszkańcy z 14,4 złotych zapłacą 35,68 zł.

- Zdajemy sobie sprawę, że tak drastyczna podwyżka jest potężnym obciążeniem dla domowych budżetów, jednak nie jesteśmy jedynym samorządem, który w ostatnim czasie dokonał znaczących podwyżek opłat. W 2020 r. gmin rozstrzygających przetargi na poziomie trzydziestu kilku złotych od osoby znacząco przybywa - czytamy w komunikacie gminy.

Protest mieszkańców Sulechowa

W sobotę, 5 grudnia, punktualnie o godzinie 15:00 przed wejściem do ratusza w Sulechowie odbędzie się strajk przeciw podwyżkom za wywóz odpadów. Ludzie będą protestować na dwa sposoby. Jeżdżąc samochodami wokół magistratu oraz pieszo.

- Zabieramy gwizdki czy wuwuzele. Trzeba zrobić hałas. Zabieramy ze sobą worki z odpadami. Podczas protestu każdy będzie mógł obdarować przedstawicieli naszych lokalnych władz takim prezentem - napisał organizator protestu.

W trakcie manifestacji mieszkańcy poruszą również temat świniarni w Kalsku oraz obiecanej, nowej strefy przemysłowej.

Przeczytaj też: Poważny wypadek w Zielonej Górze. Jedna osoba ranna, była uwięziona w aucie (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.