Jak szybko płonie choinka? Wystarczy tylko kilka sekund. Jak uniknąć tragedii? (FILM)

13 grudzień 2020
Jak szybko płonie choinka? Wystarczy tylko kilka sekund Fot. NIST

Sucha choinka niemalże natychmiast staje się dużą pochodnią. Później wystarczy tylko około 30 sekund, aby od płonącej choinki zajął się cały pokój i mieszkanie. Niestety w wyniku takich pożarów ludzie często giną we własnych domach.

Wystarczy tylko spięcie w instalacji choinkowych światełek. Iskra zaprósza ogień, który w mgnieniu oka zaczyna się wspinać po całym drzewie. Kilka sekund później płonie już cała choinka. Dalej pożar rozprzestrzenia się po całym pokoju, aż w końcu może rozprzestrzenić się po całym domu. Groźny jest tu nie tylko ogień, ale i trujący dym wraz z tlenkiem węgla.

Bądź ostrożny! Jak uniknąć pożaru?

Przede wszystkim jeśli decydujemy się na żywe drzewko, należy je stale podlewać. Ponadto szczególną uwagę musimy zwracać na budżetowe światełka choinkowe kupione np. na rynku czy bazarze. Takie zestawy często mają bardzo niskiej jakości okablowanie, które może nagrzewać się, a nawet przepalić. Dlatego nie należy zostawiać włączonych lampek na noc lub gdy wychodzimy z mieszkania.

Co w przypadku pożaru choinki? Ważna jest jak najszybsza reakcja. Odłączamy wtyczkę od światełek i polewamy drzewko wodą lub używamy gaśnicy. Jeśli ogień nadal się rozprzestrzenia, to nie należy zapomnieć o wezwaniu straży pożarnej pod numerem 998.

Jak długo pali się choinka? Po lewej: nawodniona, po prawej: sucha

Przeczytaj też: Wzorowy korytarz życia na trasie S3. Służby pędziły do wypadku koło Sulechowa (FILM)Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u