Agnieszka z Zielonej Góry walczy z mukowiscydozą. Teraz potrzebuje specjalnej kamizelki

11 styczeń 2021
Autor: 
Agnieszka z Zielonej Góry walczy z mukowiscydozą Fot. Archiwum prywatne

Codzienne życie 26-letniej Agnieszki skupione jest na walce z mukowiscydozą. To choroba nieuleczalna, ale można złagodzić jej przebieg. Zielonogórzanka jest już po przeszczepie płuc. Teraz potrzebuje kamizelki do drenażu oskrzelowo-płucnego.

Choć Agnieszka choruje na mukowiscydozę od urodzenia to wcześniej zaczęło się od leczenia na zapalenie płuc, oskrzeli i alergię. Sama choroba została wykryta dopiero przed ukończeniem 18 lat, kiedy lekarze zdecydowali się na prześwietlenie zatok.

- Na zdjęciu miałam polipy wszystkich zatok, co jest charakterystyczne w tej chorobie. Po kolejnych badaniach przyszła diagnoza, mukowiscydoza. Od tego czasu może życie zmieniło się o 180 stopni. Zaczęłam brać masę leków, robić inhalacje, drenaż i jeździć na wizyty do różnych lekarzy - opowiada 26-latka.

Od 2019 roku stan Agnieszki znacznie się pogorszył. Potrzebowała tlenu przez 24 godziny na dobę, a nawet najmniejszy wysiłek był dla niej męczący i powodował duszenie. - Co około dwa miesiące trafiałam do szpitala na leczenie dożylne bardzo silnymi antybiotykami. Wszystkie święta, urodziny i wakacje spędziłam w szpitalu - podkreśla.

Przeszczep płuc i zbiórka na kamizelkę

W grudniu 2020 roku udało się znaleźć dawcę. 26-latka przeszła przeszczep płuc. Ten nie oznacza jednak zaniku choroby.

Po operacji Agnieszka potrzebuje sprzętu do fizjoterapii oddechowej oraz leków, które nie są refundowane w Polsce. Obecnie zbiera na zakup specjalistycznej kamizelki oscylacyjnej do drenażu oskrzelowego.

- Kamizelka przez szybkie ruchy klatki piersiowej wywołuje "mikro-kaszel", dzięki któremu śluz się przesuwa i rozrzedza. Umożliwia to przesunięcie go w kierunku górnych dróg oddechowych, co skutkuje oczyszczeniem oraz dłuższą sprawnością nowych płuc - opisuje 26-letnia zielonogórzanka.

Pieniądze dla Agnieszki można wpłacać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl

Przeczytaj też: Zielona Góra: Kierowcy często tracą prawa jazdy. Gdzie najczęściej łapie policja?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u