Wojewódzka Rada Kobiet: Teleporady nie zapewniają właściwej opieki zdrowotnej

12 styczeń 2021
Autor: 
Wojewódzka Rada Kobiet: Teleporady nie zapewniają właściwej opieki Redakcja

W czasie pandemii koronawiursa system Podstawowej Opieki Zdrowotnej oparty jest głównie na teleporadach. - Seniorzy nie zawsze potrafią dobrze opisać dolegliwości i usłyszeć medycznych zaleceń. Apelujemy o skutecznejszy nadzór nad funkcjonowaniem POZ w czasie epidemii - podkreśla Wojewódzka Rada Kobiet.

Zamiast osobistej wizyty u lekarza wystarczy połączenie telefoniczne z medykiem. Tak pracuje obecnie większość placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Czy wszystko działa jednak tak jak powinno? Wojewódzka Rada Kobiet działająca przy Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiecie Annie Polak wystosowała apel w tej sprawie.

- Porady lekarskie w formie teleporad nie zapewniają właściwej opieki zdrowotnej. Szczególnie dotyczy to osób starszych, które nie zawsze potrafią rozmawiać o swoich chorobach przez telefon, nie są w stanie właściwie opisać dolegliwości i usłyszeć medycznych zaleceń - czytamy w oficjalnym stanowisku rady.

Kobiety podkreśliły także, iż często zdarza się, że osoby niezdiagnozowane trafiają na Szpitalne Oddziały Ratunkowe lub wzywają zespoły pogotowia, choć diagnostyka i leczenie mogłoby być zrealizowane w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Wojewódzka Rada Kobiet apeluje o skutecznejszy nadzór nad realizacją wytycznych dotyczących funkcjonowania podstawowych placówek lekarskich w czasie epidemii COVID-19. - Bezpośrednia dostępność do lekarzy na pewno przyczyni się do poprawy diagnostyki, leczenia i komfortu psychicznego pacjentów - podkreśla.

Apel trafił do Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Otrzymali go również lubuscy parlamentarzyści.

Przeczytaj też: Żary: Pedofil zgwałcił dziewczynkę. 57-latek miał też filmy z dziecięcą pornografią

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.