Ruszają remonty akademików Uniwersytetu Zielonogórskiego!

14 styczeń 2021
Ruszają remonty akademików Uniwersytetu Zielonogórskiego! Fot. Kazimierz Adamczewski

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików w Campusie A. Uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków budżetowych państwa na przebudowę i termomodernizację Domu Studenta Rzepicha w wysokości 7,5 mln zł.

Budynek Domu Studenta Rzepicha położony w Campusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego, wybudowany został w roku 1964 roku. Studenci mieszkają na I, II i III piętrze, parter to pomieszczenia Parlamentu Studenckiego, pokoje gościnne i biuro kierownika DS-u, a w piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze i konserwatorskie. Przebudowie podlegać będą trzy górne kondygnacje budynku. Zlikwidowane zostaną wszystkie wspólne kuchnie czy łazienki. W wyniku przebudowy powstanie 60 segmentów mieszkalnych (po 20 na każdym piętrze) składających się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki, w których można będzie zakwaterować 179 studentów.

Akademik Rzepicha będzie kolejnym Domem Studenta, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie wbudowana tam winda, która ułatwi przemieszanie się. Dodatkowo powstaną pomieszczenia wspólne takie jak pralnie czy suszarnie. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Dzięki temu poprawi się standard i warunki lokalowe dla studentów. Ocieplenie budynku dodatkowo obniży koszty jego eksploatacji. Prace remontowe mają się rozpocząć po zakończeniu procedury przetargowej. Budynek ma być oddany do użytku do końca tego roku.

Dwa kolejne akademiki mieszczące się na Campusie A również w najbliższym czasie przejdą renowację. Mowa o Domu Studenta Piast i Domu Studenta Ziemowit, które mają przejść termomodernizację, zostaną dobudowane windy wraz z podjazdami dla niepełnosprawnych. Stare drewniane okna zostaną wymienione. Koszt modernizacji obydwu budynków szacowany jest na łączną kwotę 3 800 000 zł. Środki na ten cel będą pochodziły z obligacji. Przetargi zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Realizacja robót planowana jest w roku 2022.

Duże zmiany na Campusie A szykują się również dla zmotoryzowanych studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właśnie kończy się budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i jego koszt szacowany jest na 1 040 000 zł. Miejsca parkingowe powstaną w miejscu, gdzie mieściła się kotłowania i na stanowiskach wzdłuż ul. Szafrana, gdzie pojawi się 27 stanowisk. W północnej części parkingu zostaną wykonane schody terenowe umożliwiające dojście do ul. Szafrana.

Źródło: Katarzyna Doszczak, Biuro Prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.