Sposoby zabezpieczania pozycji za pomocą kontraktów futures

17 maj 2021
Autor:  Artykuł partnera
Sposoby zabezpieczania pozycji za pomocą kontraktów futures

Rynki towarowe i gotówkowe są ze sobą ściśle połączone. Sprzedaż usług i towarów zależy od ceny pieniądza i od tego, jak wyglądają kursy walut. Jest to szczególny obiekt zainteresowania wśród eksporterów i importerów. Dla nich nawet najmniejsze zmiany w kursach walutowych mogą przesądzać o opłacalności handlu. Aby uchronić się przed niekorzystnymi zmianami niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują instrumenty futures.

Krótka czy długa pozycja?

Krótkie pozycje to inaczej granie na spadki instrumentu bazowego. Jeśli inwestor spodziewa się osłabienia lokalnej waluty to powinien zająć krótką pozycję na tym instrumencie. Jest to korzystne w sytuacji, gdy inwestor nie jest posiadaczem aktywów, ale dostanie je w przyszłości. Z kolei długie pozycje są korzystniejsze z punktu widzenia importera lub osoby, która posiada aktywa i spodziewa się wzrostu ich ceny w przyszłości. Korzystając z instrumentów futures można skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

Prosty sposób na zdobycie kontraktów terminowych

Kontrakty futures, tak jak inne instrumenty można kupować u brokerów. Dobre platformy umożliwiają tworzenie kontraktów na indeksy giełdowe, surowce, akcje i inne instrumenty podstawowe. Pozwala to na zabezpieczenie swoich pozycji przed niekorzystnymi zmianami cen na rynku. Notowania kontraktów są dostępne cały czas i można je kupować w czasie sesji. Dobranie właściwej strategii dla inwestora o dużej wiedzy nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów. Jeśli jesteś osobą, dla której rynek futures nie ma tajemnic, to koniecznie obejrzyj ofertę najlepszych brokerów.

Jakie scenariusze warto jest zakładać?

Podczas konstruowania strategii należy przyjąć różne założenia, które mogą, ale nie muszą się zrealizować. Ponieważ cena może podążać w dwóch przeciwnych kierunkach to warto przyjmować przeciwstawne prognozy. Zazwyczaj przyjmuje się scenariusze optymistyczne oraz pesymistyczne. Muszą one obejmować balansowanie wartości pomiędzy sytuacjami na rynkach terminowych oraz kasowych. W praktyce możliwa jest sytuacja, w której inwestor może ponieść straty w scenariuszu optymistycznym. Jeśli przyjmie on pozycję krótką na danym poziomie cenowym to w przypadku spadków otrzyma on dodatkowy przepływ gotówki z depozytu zabezpieczającego. Natomiast gdy kurs spadnie zbyt nisko to inwestor zarobi na rynku terminowym a jednocześnie poniesie straty na rynku kasowym. W niektórych instrumentach dochodzi jeszcze efekt contango, czyli scenariusz, w którym cena kontraktu terminowego jest większa niż cena instrumentu bazowego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.