1. Upadłość konsumencka - co to jest?
2. Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
3. Uzasadnienie wniosku
Aby rozpocząć całą procedurę, musisz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To ważny moment: jeśli formularz zostanie wypełniony nieprawidłowo lub we wniosku o upadłość zabraknie istotnych załączników, sprawa nie zostanie przyjęta do rozpoznania. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://upadlosckonsumenta24.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-upadlosc-konsumencka/.
Upadłość konsumencka - co to jest?
Na początku warto ustalić, co właściwie rozumie się przez upadłość konsumencką? Jak sama nazwa wskazuje, procedura dotyczy konsumentów, a więc osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Należy spełnić dwa warunki:
- posiadanie statusu osoby fizycznej - mowa o wspomnianym wyżej braku działalności gospodarczej; do tej kategorii kwalifikują się również osoby, które z działalności gospodarczej zrezygnowały (firma została wykreślona z rejestru CEIDG),
- zobowiązania wobec wierzycieli nie są regulowane od przynajmniej 3 miesięcy.
Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zaspokojenie wierzycieli, umorzenie długów w części lub w całości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://upadlosckonsumenta24.pl/.
Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Cała procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Będziesz potrzebować specjalnego formularza Ministerstwa Sprawiedliwości - znajdziesz go na oficjalnej stronie resortu wraz z instrukcjami podpowiadającymi, jak wypełnić druk krok po kroku.
Formularz skonstruowany jest w taki sposób, by znalazły się na nim wszystkie informacje niezbędne do przekazania do sądu rejonowego w celu wszczęcia postępowania upadłościowego. Do tych danych zaliczają się:
- dane identyfikacyjne dłużnika, w tym jego imię i nazwisko, adres do korespondencji, PESEL lub NIP,
- uzasadnienie wniosku o ogłoszenie upadłości,
- dokumenty potwierdzające niewypłacalność,
- lista składników majątku wraz z wyceną szacunkową i wskazaniem miejsc, w których się znajdują,
- spis wierzycieli ze wskazaną wysokością wierzytelności i terminami spłaty,
- lista wierzytelności spornych,
- lista ustanowionych zabezpieczeń na majątku,
- informacja o osiągniętych dochodach i kosztach z ostatnich 6 miesięcy,
- lista czynności prawnych z ostatnich 12 miesięcy, jeśli czynności te dotyczyły nieruchomości, akcji lub udziałów w spółkach, a także ruchomości, wierzytelności i innych praw o wartości przekraczającej 10 000 zł.
Na końcu wniosku powinno znaleźć się również oświadczenie o prawdziwości wszelkich danych w nim zawartych.
Uzasadnienie wniosku
Bardzo ważnym elementem jest uzasadnienie wniosku, gdyż to od argumentacji w nim zawartej zależy, czy sąd zdecyduje o wszczęciu postępowania oddłużeniowego. W jaki sposób przygotować tę część? Opisz swoją sytuację, wskazując, w jaki sposób doszło do niewypłacalności. Wykaż się precyzją: duże znaczenie mają konkretne wydarzenia. Warto wspomnieć zarówno o kredytach i pożyczkach przez ciebie zaciągniętych, jak i czynnikach niezależnych: utracie pracy, chorobie, sytuacji gospodarczej w kraju.