12 potraw na wigilijnym stole to tradycja, podobnie jak sianko pod obrusem, czy dodatkowe nakrycie stołu. Liczba ta ma symbolizować 12 apostołów.
Według tradycji, w tym dniu na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, lasów, pól, ogrodów czy rzek. Są to kasze i mąki, ziarna zbóż, kiszona kapusta i groch, grzyby, ryby, mak i miód, suszone warzywa i owoce.
Potrawy wigilijne z założenia mają być postne, ale i sycące. Każda z nich posiada określoną symbolikę. Aby zaskarbić sobie zdrowie, siłę i pomyślność na przyszły rok, w wigilię trzeba było spróbować wszystkiego. Obecnie ciężko nam sobie wyobrazić przygotowanie i zasmakowanie aż tylu potraw, ale są jeszcze domy w których tradycja ta jest kultywowana. Co znajdzie się na naszym stole zależy od indywidualnych upodobań, jak i regionu, z którego pochodzimy. Dla przykładu w Wielkopolsce na wigilijnym stole gości m. in. śledź w śmietanie i ziemniaki w mundurkach, a na Pomorzu zupa rybna. Najpopularniejsze potrawy wigilijne, które spożywa się w każdym polskim domu to barszcz czerwony z uszkami, karp smażony czy w galarecie oraz pierogi z kapusta i grzybami. Pozostałe potrawy powstają w zależności od upodobań oraz wyżej wspomnianego miejsca zamieszkania.
Nie zapominajmy jednak o tym, że święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas na poświęcenie rodzinie i bliskim uwagi, miłości, szacunku i uśmiechu. Szkoda zatem zatracać się w kuchennym szaleństwie. Warto jest pamiętać o tradycji 12 potraw, ale bogato zastawiony stół nie jest najważniejszy.