Impreza odbędzie się na terenie Zagrody Kamiennej Muzeum Etnograficznego, przy głównej drodze.
Oprócz rękodzieła stoły będą uginać się od tradycyjnych wyrobów: m.in. naturalnych wędlin, pysznych serów, pachnących chlebów na zakwasie, różnorodnych przetworów i domowych ciast. Nie zabraknie również dań gotowych (pierogów, uszek i barszczu) oraz ryb we wszystkich postaciach: od świeżych, wędzonych po wszelkiego rodzaju przetwory z ryb. Na miejscu będzie można kupić choinkę prosto ze szkółki, stroiki i opłatki. Każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach i pochwalić się własnoręcznie udekorowanym piernikiem, ozdobioną bombką lub inną dekoracją na choinkę.
W konferencji prasowej (w czwartek 19 grudnia) oprócz wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna oraz Arkadiusza Dąbrowskiego, dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego wziął udział również Tadeusz Woźniak – zastępca dyrektora Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze - Ochli. – Dla odwiedzających są przygotowane parkingi – zachęcał. – Atrakcji będzie mnóstwo, między innymi warsztaty tworzenia przypraw z ziół, czy też ozdób świątecznych z naturalnych produktów, jak na przykład słoma. Nie zabraknie Mikołaja, a w elfy wcielą się pracownicy placówki.
- Warto wybrać się do Ochli, bo będzie można zakupić przed Świętami Bożego Narodzenia wspaniałe, swojskie wędliny, chleby, sery i inne specjały – powiedział wicemarszałek. Będzie się unosił zapach grzanego wina i piwa z naszych winnic i od naszych piwowarów. Podczas warsztatów będzie można wykonać ozdoby na choinkę.
- Jarmark Bożonarodzeniowy to miejsce, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie, świąteczne artykuły – dodał A. Dąbrowski. – Od choinki, przez karpia, ozdoby, potrawy, itp.
Atrakcje podczas Jarmarku:
* warsztaty lukrowania i pieczenia pierników (w sobotę)
* warsztaty malowania bombek szklanych (w sobotę)
* warsztaty zielarskie - tworzenie mieszanek piernikowych (w sobotę)
* warsztaty z tworzenia ozdoby tradycyjnych z papieru (w sobotę)
* warsztaty z tworzenia ozdób na choinkę, w tym witrażowych gwiazdek (niedziela)
* bezpłatne pakowanie prezentów kupionych na jarmarku (sobota i niedziela)
* animacje ze św. Mikołajem (sobota i niedziela)
Zarówno wstęp na Jarmark jak również udział we wszystkich warsztatach i atrakcjach jest całkowicie bezpłatny!
Lista wystawców na stronie
Źródło: lubuskie.pl