Dzięki zieleni wiemy więcej. Nowatorska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

01 grudzień 2020
Autor: 
Dzięki zieleni wiemy więcej. Nowatorska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze SU Zielona Góra

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy w kraju podczas operacji onkologicznej rejonu głowy i szyi zastosowano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG).

Zespół lekarzy pod kierunkiem dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego prof. UZ, wykonuje w lecznicy zabiegi najwyższym stopniu zaawansowania. Podobne operacje przeprowadza się jedynie w ośrodkach onkologicznych w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach.

- Perfuzja tkanek, czyli prawidłowy przepływ krwi, jest jednym z najważniejszych czynników w procesie gojenia się tkanek. Dzięki tej metodzie już po 5-6 minutach możemy stwierdzić, czy wolny płat tkankowy przeznaczony do przeszczepu jest prawidłowo ukrwiony, a przede wszystkim, czy perfuzja utrzymuje się po implantacji płata w miejscu ubytku po usuniętym guzie. Wykorzystanie ICG w chirurgii głowy i szyi jest bardzo nowatorskie - podkreśla dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ.

Nową metodę zastosowano podczas zabiegu usunięcia zaawansowanego raka, który obejmował okolice dna jamy ustnej i języka oraz naciekającym żuchwę. W trakcie operacji pod kierunkiem Pawła Golusińskiego, specjalisty otorynolaryngologii, a także chirurga głowy i szyi, guz, wraz z fragmentem kości, został w całości usunięty. Do rekonstrukcji tej części ciała został zastosowany wolny płat skórno-powięziowy pobrany z przedramienia pacjenta. Następnie płat został implantowany w miejsce ubytku w jamie ustnej, a unaczyniające go naczynia krwionośne zostały zespolone z naczyniami krwionośnymi w obrębie szyi. - Innowacyjność tego zabiegu polegała na tym, że jako jedni z pierwszych w tego typu operacjach rekonstrukcyjnych, zastosowaliśmy technikę polegającą na śródoperacyjnym podaniu dożylnym zieleni indocyjaninowej (ICG). Celem była ocena, czy płat jest prawidłowo ukrwiony i będzie miał możliwość przetrwania w nowym miejscu. Inaczej mówiąc, czy po prostu przeszczepiona tkanka się przyjmie. Dzięki specjalnej kamerze widzimy jak po wprowadzeniu barwnika ulega on rozprowadzeniu za pośrednictwem naczyń krwionośnych w badanych tkankach - tłumaczy Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii.

Już przed odcięciem płata z przedramienia, medycy przy pomocy zieleni indocyjaninowej, zobaczyli, jak wygląda ukrwienie interesującej ich tkanki. - Po potwierdzeniu, że tkanka jest ukrwiona w pełnym zakresie, płat został odcięty i zostało wykonane mikrozespolenie naczyń: najpierw tętnicze, a następnie żylne. Kiedy płat został już implantowany w obręb jamy ustnej, potwierdziliśmy, czy tkanka jest nadal prawidłowo ukrwiona. To wszystko za pomocą podanego barwinka i specjalnej kamery, dzięki której widać to ukrwienie w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Paweł Golusiński. - Dzięki tej metodzie mamy bardzo szybkie potwierdzenie, że całość tkanki płata jest prawidłowo ukrwiona i wgojenie się płata nie jest zagrożone. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko, że pomimo wykonania prawidłowego mikrozespolenia naczyniowego, dojdzie do częściowej lub całkowitej martwicy – dodaje.

W zielonogórskim szpitalu zespół pod kierunkiem prof. Golusińskiego wykonuje operacje rekonstrukcyjne po rozległych resekcjach nowotworów głowy i szyi z zastosowaniem wolnych płatów tkankowych wymagających mikrozespolenia naczyniowego. Są to zabiegi o najwyższym stopniu zaawansowania w chirurgii głowy i szyi pozwalające jednak chorym na zachowanie funkcji np. połykania i mowy, a więc dobrej jakości życia. Podobne zabiegi wykonuje się jedynie w ośrodkach onkologicznych w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach. Jednak opisywana operacja z użyciem zieleni indocyjaninowej w celu monitorowania śródoperacyjnego perfuzji płata, jest innowacyjna w skali działań medycznych w kraju.

W operacji pod kierunkiem prof. Pawła Golusińskiego wzięli udział: lek. med. Sebastian Kamiński, lek. med. Łukasz Kozłowski, lek. med. Barbara Weiss oraz anestezjolog lek. med. Joanna Sulikowska-Pankiewicz.

Info.: Robert Kowalik Biuro Zarządu z Sekcją Sekretariatu Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u