Efektywna segregacja odpadów w firmie a ekologia

03 grudzień 2020
Autor:  Artykuł partnera
Efektywna segregacja odpadów w firmie a ekologia

Hasła takie tak ochrona środowiska, ekologia, recykling są coraz częściej wykorzystywane przez firmy w celu budowania swojego pozytywnego wizerunku. Przedsiębiorcy chętniej sięgają po proekologiczne rozwiązania, doceniając ich wpływ nie tylko na otoczenie zewnętrzne, ale też samo środowisko pracy. W ekologicznym, czystym i uporządkowanym miejscu pracuje się po prostu lepiej i wydajniej, a to nie pozostaje przecież bez wpływu na zyski firmy.

Po co segregować?

Analiza praktycznych zysków (finansowych, materialnych, marketingowych i pijarowych) wyraźnie wskazuje na dużą rolę, jaką odgrywa segregowanie odpadów w firmie. Oprócz wspomnianej wydajności pracowników, którzy w zadbanym i uporządkowanym środowisku pracują efektywniej, w grę wchodzą też korzyści wizerunkowe. W dobie powszechnej dbałości o ekologię i działań proekologicznych te firmy, które dostosowują się to tych trendów, są postrzegane w branży pozytywniej, a klienci chętniej korzystają z ich usług. Oczywiście korzyścią priorytetową pozostaje dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu, ale powyższe czynniki również są poważnym argumentem za wprowadzeniem w firmach obowiązkowej segregacji odpadów.

Klarowne oznakowanie pojemników

Tym bardziej, że sam proces sortowania nie jest działaniem wymagającym dużo czasu, siły czy pieniędzy. Warunkiem do skutecznego segregowania odpadów jest właściwe oznaczenie przeznaczonych do celu pojemników. Akcesoria dostępne w ajprodukty.pl mają już takie oznaczenia fabryczne, dzięki czemu nikt nie powinien mieć wątpliwości, do którego kosza wrzucić papier i tekturę, a do którego plastikowe pudełko po lunchu. Jasny komunikat na pojemnikach do segregacji to ułatwienie dla każdej ze stron - segregujących osób oraz tych, które je potem opróżniają i sprzątają.

Priorytety sortowania odpadów

Co ważne, pojemniki na odpady muszą być nie tylko dobrze oznaczone, ale i dopasowane do ich rodzaju. Kosze z przeznaczeniem na żywność powinny być wykonane z nieprzepuszczalnego surowca, który nie zmienia właściwości po kontakcie z produktami spożywczymi oraz doskonale maskuje ich zapach. Pojemniki na baterie, żarówki, świetlówki albo elektrykę również powinny mieć odpowiednie parametry do ich przechowywania. Na szczególną uwagę zasługują też akcesoria do segregowania odpadów niebezpiecznych przeznaczonych do utylizacji – środków i substancji chemicznych, medycznych oraz łatwopalnych występujących w formie sypkiej albo płynnej.

Odpowiednie miejsce na pojemniki

Ważne jest też ich usytuowanie na terenie firmy. Duże kontenery zbiorcze mają swoje oczywiste miejsce na zewnątrz, jednak w środku, gdzie używa się pojemników o małej lub średniej pojemności do 80-100 litrów, ich umiejscowienie ma kluczowe znaczenie. Kosze do segregacji odpadów powinny stać w miejscu łatwo dostępnym, widocznym i w miarę bliskim w stosunku do stanowisk pracy. Pracownicy nie mogą w celu wyrzucenia jednego papierka czy puszki przechodzić kilkudziesięciu albo i kilkuset metrów w przypadku dużych przestrzeni. W firmach typowo biurowych popularnym rozwiązaniem jest montaż małych koszy pod każdym biurkiem oraz zestawów pojemników przy drzwiach albo w kącie pomieszczenia.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u