- Marta Dalecka w trakcie trwania Uniwersjady będzie również uczestniczyła w Konferencji Naukowej FISU World Conference on Development through Sport - informuje Ewa Sapeńko. - Jest to szansa na nawiązanie współpracy z Narodowym Uniwersytetem Tajwanu, który jest współorganizatorem Konferencji. W najbliższy poniedziałek odbędzie się uroczystość pożegnania i ślubowanie ekipy, która weźmie udział w Uniwersjadzie.
Mgr Marta Dalecka jest instruktorką sportu osób niepełnosprawnych, w tym sekcji boccia i pływania KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest też ogólnopolskim koordynatorem w projekcie European Day of Integrated Sport.
Podczas XXIX Letniej Uniwersjady na Tajwanie zawody odbędą się w 22 dyscyplinach: badminton, bejsbol, gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna, golf, judo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka wodna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, skoki do wody, sporty wrotkarskie, szermierka, taekwondo, tenis, tenis stołowy, wushu oraz bilard (pokazowo). Do zdobycia będzie 270 kompletów medali. Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 80 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział ponad 12 tys. sportowców z ponad 150 krajów całego świata. Polska wystawi blisko 200-osobową reprezentację, która wystartuje w 14 dyscyplinach. (źródło: azs.pl).
Uniwersjady nazywane są popularnie Igrzyskami Studenckimi i są podstawową imprezą w kalendarzu sportowym FISU. Odbywają się co dwa lata, w latach nieparzystych. W tym samym roku rozgrywane są zawody zimowe i letnie. Pierwsza Uniwersjada Letnia odbyła się w 1959 roku w Turynie, a jej zimowy odpowiednik w roku 1960 w Chamonix (Francja). Od tamtej pory odbyło się 28 letnich i 27 zimowych uniwersjad, przy czym od roku 1981 obydwie edycje odbywają się tego samego roku. Warto podkreślić, że znaczenie tych zawodów jak również ich zasięg stale rosną. W 1959 roku w Turynie wystartowało 1407 zawodników z 43 krajów. Obecnie rekordy należą do Daegu w 2003 roku (zarejestrowano 174 państwa) i Shenzen w 2011 roku (wystartowało 10.622 uczestników). Polacy nie wzięli udziału tylko w zawodach w Tokio w 1967 roku (zabrakło wtedy przedstawicieli całego bloku socjalistycznego) i tylko raz nie zdobyli ani jednego medalu (Jaca, 1981). Najwięcej - bo aż 30 krążków - wywalczyliśmy w Kazaniu. Rekord Zimowej Uniwersjady to 23 medale w Trentino (2013). Obecnie mamy w dorobku 476 medali: 317 z Uniwersjad Letnich oraz 159 z Uniwersjad Zimowych. (źródło: azs.pl)