Żelazne niebo nad Przylepem (FILM)

27 sierpień 2020
Żelazne niebo na Przylepem Redakcja

Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep w Zielonej Górze trwa 9. Memoriał Lecha Marchelewskiego, rozgrywany w ramach Pucharu Polski.

Zawody rozgrywane są w dwóch klasach: ADVANCED oraz INTERMEDIATE.

W klasie ADVANCED trzy pierwsze miejsca zajmują zawodnicy ORLEN Team Grupa Akrobacyjna Żelazny, Rafał Przybylak z Zielonej Góry, Wojciech Grzechowiak z Poznania i Mirosław Wrześniewski, także z Poznania. W klasie INTERMEDIATE prowadzi aktualna Mistrzyni Świata w Akrobacji Szybowcowej Patrycja Pacak z Częstochowy przed Dariuszem Mazurem z Radomia i Maxem Niemczyckim również z Radomia.

Pilot Lech Marchelewski był założycielem zespołu akrobatycznego AZL Żelazny, dyrektorem zielonogórskiego liceum lotniczego, a pod koniec lat 90. został dyrektorem Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Funkcję tę pełnił do śmierci. Zginął w wypadku lotniczym podczas pokazów lotniczych Radom Air Show 2007. Lech Marchelewski wykonywał wraz z dwoma innymi członkami zespołu AZL Żelazny tak zwaną „rozetę”, jego samolot (Zlin) miał dokonać manewru mijania (w odległości około 1,5 metra) z samolotem Piotra Banachowicza. Samoloty leciały z prędkością około 300 kilometrów na godzinę. Maszyny zderzyły się skrzydłami, ich szczątki spadły obok pobliskiego lasu na teren lotniska na którym odbywał się pokaz. Trzeci samolot, pilotowany przez Krzysztofa Kosińskiego (znajdujący się w bezpośredniej bliskości punktu zderzenia) wylądował bezpiecznie na lotnisku. Zarówno Lech Marchelewski jak i Piotr Banachowicz zginęli na miejscu. W czasie swojej kariery wylatał nieco ponad 3352 godziny, a Radom Air Show 2007 miał być jego pożegnaniem z lataniem akrobacyjnym (Wikipedia).

Zobacz jak ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny opanowała zielonogórskie niebo:

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u