W tym roku świętujemy okrągłą rocznicę polskiej akcesji, co skłania do przypomnienia, jak wiele zawdzięczamy unijnym dotacjom, bez których nie powstałoby wiele inwestycji – zarówno o lokalnym, jak i strategicznym znaczeniu. Ze wsparcia skorzystały wszystkie województwa, w tym między innymi Województwa Lubuskie, o czym przypomina w zamieszczonym poniżej orędziu marszałek Marcin Jabłoński.
Zastanawiasz się nad tym, jak można uczcić tak doniosłą rocznicę? Zapraszamy do udziału w konkursie EuroPoszukiwacze, który zachęca do odwiedzania tych miejsc w Lubuskim, które zyskały za sprawą unijnych pieniędzy nowe oblicze. Przyjemną i pouczającą wycieczkę można połączyć z wygrywaniem atrakcyjnych nagród! Więcej informacji znajdziesz na stronie www.EuroPoszukiwacze.pl. Nie zwlekaj – masz czas do 30 września!
Drodzy Lubuszanie
20 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się pełnoprawnym członkiem wielkiej europejskiej rodziny. Pamiętam radość na twarzach ludzi, którzy tego dnia wyszli z domów, żeby wspólnie przeżywać ten historyczny moment. To właśnie w województwie lubuskim, na granicznym moście łączącym Słubice i niemiecki Frankfurt, w symboliczny sposób zjednoczyliśmy się z Europą.
W miarę upływu lat, wielu z nas zdaje się zapominać, a nawet świadomie nie doceniać korzyści, które przyniosło przystąpienie do Unii Europejskiej. Podróżowanie, praca oraz nauka wewnątrz wspólnoty stały się dla Polaków codziennością. Otwartość granic oraz wspólny rynek zmieniły nasze postrzeganie świata i dały impuls do ogromnych zmian społecznych. Fundusze Europejskie zmieniły nasze najbliższe otoczenie, nasz region. Dzięki nim marzenia, plany i kreatywność mieszkańców przeradzają się w realne inwestycje. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce lub obszar, w których nie zobaczymy efektów naszej obecności we wspólnocie europejskiej. Te przemiany dotyczą nie tylko nowych dróg, obwodnic, hal sportowych, szkół, obiektów kultury czy placówek ochrony zdrowia. To tak naprawdę tysiące większych i mniejszych inwestycji!
W Lubuskiem jesteśmy dumni choćby z trasy S3, dzięki której możemy komfortowo podróżować nad morze i południe kraju. Nie można pominąć też budowy mostu na Odrze w Milsku, na który mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat, Parku Technologii Kosmicznych, parków i stref gospodarczych, elektrycznych autobusów, nowoczesnych tramwajów czy bezpiecznych ścieżek rowerowych. Wsparcie unijne to również programy stypendialne, wsparcie szkolnictwa, a także pomoc dla osób w wieku senioralnym. W sumie do regionu trafiły ponad 22 miliardy złotych!
Lubuszanie mają dzisiaj pełne poczucie przynależności do wielkiej europejskiej rodziny. Świętujmy razem 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej!
Marcin Jabłoński
Marszałek Województwa Lubuskiego