Użytkownicy często spotykają się z CAPTCHA podczas wypełniania formularzy online, gdzie muszą zaznaczyć opcję "Nie jestem robotem" lub rozwiązać proste zadanie, takie jak wybranie wszystkich obrazków z motocyklami. CAPTCHA może przybierać różne formy, od wpisywania zniekształconych liter, przez rozwiązywanie prostych zagadek matematycznych, po dopasowywanie obrazków. Została stworzona, aby chronić serwisy internetowe przed spamem i niechcianymi treściami.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ostrzega przed oszustami i hakerami. Celem oszustwa jest zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Jeśli trafisz na weryfikację CAPTCHA, która przebiega w sposób pokazany poniżej, nie wykonuj poleceń! To pułapka!
Jak wygląda oszustwo?
Po kliknięciu w przycisk „Nie jestem robotem” (ang. „I’m not the robot”), użytkownik proszony jest o naciśnięcie klawiszy „WIN+R”, potem „CTRL+V“, a następnie zatwierdzenie Enterem. Jeśli korzystasz z systemu Windows i wykonasz te kroki, to uruchomisz przygotowane przez oszustów polecenie, którego efektem jest pobranie i uruchomienie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. W efekcie oszuści mogą przejąć Twoje:
- hasła,
- konta w serwisach społecznościowych,
- zapisane pliki (mogą też je zaszyfrować),
- pieniądze
- tożsamość.
Co robić?
Mechanizmy CAPTCHA są coraz dziwniejsze i nie ograniczają się już do przepisania ciągu liter. Czasem musimy wskazać obrazki, dopasować puzzle lub rozwiązać działanie matematyczne. Takie działania są bezpieczne. Jeśli jednak CAPTCHA prosi o użycie kombinacji klawiszy „WIN+R”, to jest to próba ataku!
Ostrzeż swoich bliskich i znajomych przed opisanym rodzajem oszustwa. Szczególnie uczul osoby mniej obeznane w technologii, aby nie wykonywały tego typu poleceń.