Niepełnosprawność nie wyklucza. Serio!

Czasami słyszysz „niepełnosprawność” i od razu masz w głowie obrazy pełne ograniczeń. Ale wiesz co? To stereotyp, który powoli trzeba wrzucić do kosza. W świecie pracy, pasji i życia społecznego niepełnosprawność wcale nie musi być przeszkodą.

Praca? Jak najbardziej!

Niepełnosprawność nie wyklucza. Nie brakuje firm, które widzą potencjał, a nie tylko ograniczenia. Coraz więcej miejsc pracy jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Można pracować zdalnie, w elastycznych godzinach, a nawet korzystać z nowoczesnych technologii, które ułatwiają codzienne zadania. Zresztą, nie chodzi tylko o pracę przy biurku. Osoby z niepełnosprawnościami są artystami, sportowcami, informatykami, nauczycielami – lista jest naprawdę długa. Przykłady? Paraolimpiady pełne słynnych sportowców albo influencerzy, którzy swoimi działaniami inspirują tysiące.

Osobiście znam kilku. Sebastian jest znanym zielonogórskim fotografem. Mimo swoich ograniczeń ruchowych robi zdjęcia zapierające dech w piersiach. Współpracuje z zielonogórskimi klubami sportowymi. Pracuje jako fotograf sesyjny, realizując swoje ambicje. Plany?

Jako Fotograf poruszający się na wózku, jak każdy człowiek z przyszłością, mam wiele inspirujących planów i marzeń, które odzwierciedlają pasję do sztuki i chęć pokonywania barier. W 2024 roku miałem przywilej fotografować w Fundacji Avalon osoby z niepełnosprawnościami, zwieńczeniem której była wystawa z moimi zdjęciami w Warszawie. Podobną wystawę chciałbym stworzyć w Zielonej Górze czy tworzenie projektów ukazujących świat z unikalnej perspektywy. Z czasem chciałbym prowadzić własne warsztaty fotograficzne, by inspirować innych i pokazywać, że niepełnosprawność nikogo nie powinna ograniczać. Marzy mi się udział w międzynarodowych konkursach fotograficznych; publikacja autorskiej książki ze zdjęciami i historiami; Zmienianie postrzegania niepełnosprawności – pokazywanie, że ograniczenia fizyczne nie są przeszkodą w realizacji pasji. Wiem, że jestem jedynym fotografem w Zielonej Górze, który porusza się na wózku i zarabia na fotografii. Marzy mi się zmiana postrzegania fotografa – nie przez pryzmat wózka, ale jego talentu. Niepełnosprawność nie definiuje talentu ani pasji. W rzeczywistości może być źródłem unikalnego spojrzenia na świat i inspiracją dla innych – mówi Sebastian.

Anitę poznałam w Centrum Estetyki Ciała Efekt. To osoba, która pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pomimo swojej niepełnosprawności – jest niewidoma – pracuje jako masażystka. I to od kilkunastu lat. Dodatkowo zajmuje się sprzedażą suplementów Forever, rozwijając własną sieć klientów i dystrybutorów. Bo Anitka nie widzi problemu. Wychowuje ośmioletniego syna,  znajduje czas na podróże, a jej marzeniem, do którego konsekwentnie dąży, jest wybudowanie własnego domu.

A mówili, że nie powinnam, nie dam rady i takie tam… Ja mówiłam, że nie widzę problemu. Zawsze słuchaj w pierwszej kolejności siebie, realizuj swoje marzenia. Próbuj, nie poddawaj się, jak ci wyjdzie będziesz tak dumna jak ja dziś ze swojego syna. Jak nie, nie będziesz żałowała, że nie miałaś odwagi spróbować – komentuje Anita.

Jej determinacja to dowód na to, że każda przeszkoda może być pokonana, jeśli tylko mamy w sobie odpowiednią wolę.


Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:


Społeczność? Pewnie, że tak!

Niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia z życia towarzyskiego czy kulturalnego. Wręcz przeciwnie – ludzie często znajdują sposoby na angażowanie się w wydarzenia, organizują koncerty, są liderami różnych inicjatyw społecznych. To, co pomaga, to coraz więcej miejsc dostępnych dla każdego. Windy, podjazdy, aplikacje mobilne wspierające osoby z problemami wzroku czy słuchu – to już nie jest luksus, ale standard, na który wszyscy powinniśmy naciskać.

Otwórzmy głowy

Niepełnosprawność nie wyklucza. Największym problemem bywa nie brak dostępności, ale podejście innych ludzi. Czasami wystarczy zmienić myślenie. Nie patrz na ograniczenia – patrz na możliwości. Bo prawda jest taka, że każdy z nas, niezależnie od sytuacji, ma coś do zaoferowania.

Dofinansowanie dla pracodawców

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, mają sporo korzyści. Mogą otrzymać dofinansowanie na przystosowanie stanowiska pracy, co ułatwia dostosowanie warunków do potrzeb pracownika. Do tego dochodzi dofinansowanie do pensji osoby z niepełnosprawnością, co jest dużą pomocą finansową. Dzięki tym ulgom zatrudnianie takich osób staje się korzystne zarówno z perspektywy społecznej, jak i finansowej.

Niepełnosprawność? Nie wyklucza. Wystarczy dać ludziom przestrzeń i szansę, a efekty mogą być naprawdę zaskakujące.

Czytaj także: Pożar koło Zielonej Góry. W akcji 5 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA)

Czytaj także: Z jakich form reklamy na portalach warto korzystać?

Logo NewsLubuski.pl przezroczyste

Chcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na reklama@newslubuski.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *