Aborcja prawie zakazana. TK opublikował uzasadnienie wyroku. Będą protesty

27 styczeń 2021
Autor: 
Aborcja prawie zakazana. Opublikowano uzasadnienie wyroku Redakcja

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Dziś rząd opublikuje wszystko w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu ograniczenie prawa do aborcji wejdzie w życie.

W środę, 27 stycznia, Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji. Większość sędziów orzekła wówczas, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu decyzji TK czytamy, że "Trybunał podtrzymał stanowisko, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę, nie tylko w formie przepisów gwarantujących przetrwanie człowieka jako jednostki czysto biologicznej, ale także jako bytu całościowego, dla którego egzystencji niezbędne są również odpowiednie warunki społeczne, bytowe, kulturowe, w całości składające się na istnienie jednostki".

Dziś publikacja wyroku

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że jeszcze dzisiaj wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Od tej chwili aborcja zostanie niemal całkowicie zakazana.

Strajk Kobiet zorganizował już specjalną konferencję. Wiadomo, że o godzinie 18:30 przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie ma rozpocząć się demonstracja. Na pewno podobnie będzie w Krakowie czy Poznaniu. Póki co nie ma jeszcze informacji o ewentualnych protestach w Lubuskiem.

- Uzasadnienie odbieramy jako "totalną potwarz". Trudno nazwać czym jest taki ruch po tylu dniach protestów. To już wykracza za wojnę. Do teraz mówiliśmy o "piekle kobiet", ale teraz będziemy mówić o "piekle dla rządu". Zgotujemy wam piekło. Nie podarujemy tego - mówiła Klementyna Suchanow ze Strajku Kobiet.

Przeczytaj też: Pożar stolarni w Zielonej Górze. W akcji 5 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA, FILM)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u