Sylwester 2020: Jakie obostrzenia? Co z zakazem przemieszczania?

31 grudzień 2020
Sylwester 2020: Jakie obostrzenia? Co z zakazem przemieszczania? Fot. DronLubuski.pl

Co możemy robić w noc sylwestrową? Ze strony rządu pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Najwięcej wątpliwości budzi tzw. godzina policyjna, czyli zakaz przemieszczania się. Jak wygląda to w praktyce?

To będzie Sylwester zupełnie inny niż wszystkie. Z powodu pandemii koronawirusa zabranie wielu hucznych balów czy miejskich imprez. Rząd wprowadził na ten dzień szczególne obostrzenia, które zapisano w rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 roku.

Co z "godziną policyjną"?

Jak czytamy w dokumencie, 31 grudnia 2020 r. (godz. 19:00) do 1 stycznia 2021 r. (godz. 6:00) obowiązuje zakaz przemieszczania się. Możliwy jest tylko w celu wykonywania czynności zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Przepis szybko wzbudził wiele wątpliwości i wywołał masę nieporozumień. Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował jednak, że rząd nie wprowadzi godziny policyjnej.

- Nie wdrażamy godziny policyjnej. Aby mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne - mówił Prezes Rady Ministrów.

W sprawie głos zabrał także Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który całkowicie zmienił przekaz. Zapowiedział, że policja będzie kontrolować ludzi i w razie potrzeby sporządzać wnioski o postępowanie administracyjne, co przekłada się na możliwość nałożenia kary w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Sytuacja podzieliła prawników i ekspertów. Ostatecznie większość z nich podkreśla jednak, że rozporządzeniem nie można zakazywać wychodzenia z domu.

Pozostałe obostrzenia

W Sylwestra podobnie jak w Wigilię i święta Bożego Narodzenia obowiązuje limit gości. Prócz domowników może przyjść jedynie 5 osób. Dodatkowo obowiązuje zakaz udostępniania miejsc do tańczenia, organizowania imprez kulturalnych oraz działalności restauracji.

Ostatecznie wszystkie kary będą zależały od interweniujących policjantów. Ci w Sylwestra przede wszystkim będą jednak skupieni na zapewnianiu bezpieczeństwa i kontrolowaniu stanu trzeźwości kierujących.

Przeczytaj też: W ręce 4-latka wybuchła petarda. Chłopiec stracił dwa palce!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u