Ekspozycja "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" obejmuje blisko 40 obrazów przedstawiających kobiety w różnych kontekstach – prozaicznych i odświętnych sytuacjach, będące natchnieniem i budzące zdziwienie, piękne i starzejące się. Pokaz jest też okazją do prześledzenia zmian - od prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu aż po transformację roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku.
Prezentowane dzieła pochodzą z bogatych zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pokaz dopełni także kilka obrazów z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL. Jak mówi kuratorka ekspozycji Anna Budzałek „Wybór prac na wystawę to zestaw dzieł nie będących typowym portretem. To opowieść o kobietach budowana malarską wizją rodzimych twórców”.
Prace blisko 30 malarzy obejmują okres od 1900 roku do czasów współczesnych. Począwszy od dzieł artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Dębickiego, Wojciecha Weissa czy Alfonsa Karpińskiego; przez obraz Leopolda Gotlieba, twórczość formistów - Tytusa Czyżewskiego i Zbigniewa Pronaszki; aż po prace czołowych reprezentantów sztuki drugiej połowy XX wieku, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wiesława Szamborskiego i Zbysława Maciejewskiego. Klamrą czasową zamykającą zestaw są sygnowane w roku 2000 obrazy Rafała Bujnowskiego.
Ekspozycja wpisuje się w 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych po odzyskaniu przez nasz kraj suwerenności. Dekret wydany 28 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego umożliwił kobietom czynne uczestnictwo w wyborach. Dokument stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”.
Wydarzenie odbywa się w ramach Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wystawa będzie czynna do 24 czerwca 2018 r.
Kurator wystawy: Anna Budzałek
Kurator Galerii Nowy Wiek: Leszek Kania
Na zdjęciu:
Alfons Karpiński, Portret żony, 1921, olej, płótno, 110 x 121; praca ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie