Zadłużenie to problem, z którym zmaga się bardzo wielu Polaków. Informacje na temat niespłaconych zobowiązań są natomiast istotne przy określaniu ryzyka podjęcia współpracy, np. udzielenia pożyczki czy zgody na świadczenie usług z płatnością „z dołu”. Zastanawiasz się, jak można sprawdzić długi osób prywatnych? Jest na to kilka sposobów.
Dług – czym jest z definicji?
Aby lepiej zrozumieć, jak mogą być weryfikowane długi osób prywatnych, warto się przyjrzeć samej definicji tego pojęcia. Czym zatem jest dług? Można powiedzieć, że to zobowiązanie wobec wierzyciela, które nie zostało zrealizowane w wyznaczonym terminie. Tak to pojęcie jest rozumiane w ekonomii. W prawie mówi się szerzej o świadczeniu, które dłużnik jest zobowiązany spełnić na rzecz wierzyciela.
Warto przy tym podkreślić, że dług osoby prywatnej nie jest tym samym co wierzytelność. Te pojęcia można potraktować jako „dwie strony tego samego medalu”. Wierzytelność to prawo majątkowe, które daje podstawy do wysuwania roszczeń wobec osoby zadłużonej. Dlatego, przykładowo, z perspektywy banku udzielany przez niego kredyt jest właśnie wierzytelnością. Dług natomiast powstaje, kiedy osoba, która otrzymała pieniądze, przestaje spłacać należne raty. W takim przypadku wierzycielowi przysługują określone prawa związane z odzyskaniem pieniędzy.
Jak sprawdzić, czy ktoś ma długi?
Informacje o długach osób prywatnych są dostępne do weryfikacji w bardzo wielu przypadkach i sytuacjach – w szczególności dla firm i instytucji. Mogą one bez problemu sprawdzić swojego potencjalnego klienta – tak, aby potwierdzić jego wiarygodność. Bazami danych, z których najczęściej się korzysta, są:
- BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, w którym znajdują się informacje o wszystkich zobowiązaniach „bankowych” ciążących na danej osobie, zarówno o regularnie spłacanych jak i o długach;
- Biura Informacji Gospodarczej, czyli tzw. BIG-i. Te instytucje gromadzą dane dotyczące osób prywatnych i przedsiębiorców. Można do nich zgłosić długi osób prywatnych, gdy wysokość przeterminowanego zobowiązania wynosi co najmniej 200 zł, a od momentu ich wymagalności upłynęło minimum 30 dni. Co istotne, każdy konsument ma możliwość raz na 6 miesięcy sprawdzić informacje o sobie w tych bazach bez dodatkowej opłaty. Możesz więc zweryfikować, czy na Twoim koncie nie ciążą żadne długi.
Poza tym informacje o długach mogą się znajdować w innych, ogólnodostępnych rejestrach w internecie. Czasami wystarczy wpisać w Google nazwisko danej osoby, aby szybko dotrzeć do informacji o ciążących na niej zobowiązaniach, np. na giełdach długów. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą one wymagać dodatkowej weryfikacji.
Jak uzyskać pomoc w spłacie długu?
Informacje o Tobie widnieją w rejestrach długów osób prywatnych i zastanawiasz się, co zrobić w tej sytuacji? Warto zrobić wszystko, aby zniknąć z takich list, bo powoduje to spore problemy – np. z zaciąganiem pożyczek, podpisywaniem umów z operatorami internetu, telefonii komórkowej czy TV kablowej. Najprostsze rozwiązanie to dogadanie się w sprawie zaległego zobowiązania. Najczęściej wcale nie musisz go spłacać od razu w całości – np. w Ultimo dług osoby prywatnej można rozłożyć na bezpieczne raty. Często można to zrobić samodzielnie. Klienci tej firmy mogą ustalić harmonogram spłaty, korzystając z portalu obsługi zadłużenia klienta online. To proste i dyskretne rozwiązanie, które pozwoli wyjść na finansową prostą.
Jak zatem widać, długi osób prywatnych są łatwe do weryfikacji. Aby więc uniknąć problemów z tytułu niespłaconych zobowiązań, warto je krok po kroku uregulować.