Komendant Główny PSP w Zielonej Górze. Dziękował strażakom, przekazał promesy i łodzie (ZDJĘCIA)

02 sierpień 2023
Autor: 
Komendant Główny PSP w Zielonej Górze Redakcja

Komendant Główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak pojawił się w Zielonej Górze. Dziękował strażakom za akcję podczas pożaru hali w Przylepie. Rozdał też kasę dla OSP.

Dziś po pożarze hali w Przylepie, który wybuchł 22 lipca, u strażaków odbyło się podniosłe wydarzenie. Do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ulicy Sulechowskiej w Zielonej Górze przyjechał sam gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP. Obecny był też Lubuski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Patryk Maruszak.

Zanim jednak uroczystość szef Państwowej Straży Pożarnej spotkał się ze zmianą służbową, która tego dnia pracowała w zielonogórskiej "dwójce". Później rozpoczęła się zbiórka. Zaczęto ją od podziękowań dla strażaków, którzy brali udział w gaszeniu pożaru z toksycznymi i niebezpiecznymi odpadami.

- Przyjechałem do województwa lubuskiego i Zielonej Góry nie przypadkowo, dlatego, że chcę podziękować za ostatnią akcję w Przylepie, która według mojej oceny i wszystkich moich przyjaciół, którzy pracują w Komendzie Głównej, była dobrze przeprowadzoną akcją ratowniczo-gaśniczą. Chcę wszystkich mieszkańców uspokoić. Na strażaków zawsze możecie liczyć i to co robiliśmy, robiliśmy w sposób profesjonalny - podkreślał gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

Nagrody dla strażaków, promesy dla jednostek OSP

Z rąk komendanta wyróżnienia i nagrody otrzymali strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Zielonej Góry oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Jak zaznaczał to funkcjonariusze, którzy byli "szczególnie zaangażowani podczas pożaru".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra - miasto bachusików

Podziękowania za gaszenie pożaru w Przylepie to jedno. Drugim punktem programu było przekazanie promes dla 15 wybranych jednostek OSP z terenu województwa lubuskiego na doposażenie i bieżące funkcjonowanie. Każda promesa obejmowała kwotę 20 tysięcy złotych, która pochodzi z rezerwy budżetowej KG PSP. Do których OSP powędrowały pieniądze?

 • OSP Łaz (powiat zielonogórski)
 • OSP Ściechów (powiat gorzowski)
 • OSP Staw (powiat gorzowski)
 • OSP Krasowiec (powiat gorzowski)
 • OSP Mirocin Górny (powiat nowosolski)
 • OSP Lubięcin (powiat nowosolski)
 • OSP Sława (powiat wschowski)
 • OSP Starosiedle (powiat krośnieński)
 • OSP Silna (powiat międzyrzecki)
 • OSP Kowalów (powiat słubicki)
 • OSP Zwierzyn (powiat strzelecko-drezdenecki)
 • OSP Przęślice (powiat sulęciński)
 • OSP Niekarzyn (powiat świebodziński)
 • OSP Niegosławice (powiat żagański)
 • OSP Mirostowice Dolne (powiat żarski)

Komendant Główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak przekazał także 5 łodzi ratowniczych dla jednostek OSP z powiatu zielonogórskiego. Choć słowo "przekazał" może mieć zbyt duże znaczenie, ponieważ docelowo ich właścicielem jest Komenda Miejska PSP w Zielonej Górze, która, póki co jedynie użyczyła do użytkowania jednostki pływające dla danych OSP na czas nieokreślony.

- To sprzęt na zabezpieczenie Odry. To bardzo istotny element, który jeszcze wzmacniamy, aby rzeka Odra była bardziej bezpieczna - podkreślał gen. bryg. Bartkowiak.

Nowe łodzie to polietylenowe jednostki Kontra 450 z silnikiem zaburtowym o mocy 50 koni mechanicznych. Zakupiono je w ramach ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych z przeznaczeniem na doposażenie jednostek ochrony przeciwpożarowej. Otrzymały je jednostki OSP Przylep, OSP Stary Kisielin, OSP Czerwieńsk, OSP Nietków oraz OSP Kije.

Przeczytaj też: Żagań: Zostawili psa samego w domu. Po kilku dniach wezwano policję i straż pożarną


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u