Jakie odżywki na rzeźbę i siłę? Odżywki i suplementy diety dla sportowców i amatorów aktywności

Zwiększenie siły i masy mięśniowej oraz wyrzeźbienie sylwetki to jedne z głównych przyczyn podejmowania treningu siłowego, stosowania zabiegów żywieniowych i stosowania suplementów diety i odżywek dla sportowców. Co wybrać gdy coraz częściej dokonujemy zakupów w sklepach internetowych?

Od czego zależy przyrost siły i masy mięśniowej?

Organizm ludzki, żeby coś odbudować, wzmocnić, nadbudować – musi mieć z czego. Mało tego! Musi mieć też wystarczającą ilość energii na pozyskanie elementów budulcowych z dostarczonego pożywienia, ich transformację i wkomponowanie we własne tkanki. Żywność (produkty spożywcze), jak wiemy, jest nośnikiem zarówno energii (kalorii) – do składników energetycznych zaliczamy węglowodany i tłuszcze, jak i składników budulcowych – do takich zaliczamy białka i tłuszcze.

Przyrost siły i masy mięśniowej może więc mieć miejsce jedynie w sytuacji surplusu kalorycznego – w momencie kiedy ilość dostarczanej przez nas energii jest większa niż nasze „zero kaloryczne” (o czym niżej). Oczywiście – prawidłowa podaż makroskładników oraz odpowiednio skomponowany trening siłowy są niemniej ważne, jednak kalorie zawsze stanowią wartość nadrzędną.

Od czego zależy poprawa rzeźby?

Dla poprawy rzeźby, a więc utraty tkanki tłuszczowej, w przeciwieństwie do sytuacji chęci rozbudowy masy, niezbędny będzie deficyt kaloryczny – musimy znaleźć drogę by dostarczać organizmowi mniej niż tego potrzebuje, zmuszając go do tego by wybrać pozyskiwanie energii z zapasów ustrojowych, czyli głównie tłuszczu. Do spalania tkanki tłuszczowej również przyczynia się wysiłek fizyczny, jednak jest on głównie elementem zwiększającym zapotrzebowanie – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Jak to wszystko osiągnąć?

  • Obliczanie podstawowej przemiany materii – PPM – to podstawa wszystkiego – ilość energii jakiej Twój organizm potrzebuje by egzystować w spoczynku, bez jakiejkolwiek aktywności treningowej, nawet rekreacyjnej. Gdzie szukać wzorów na obliczanie PPM? Oczywiście w internecie – wyszukiwarka zaoferuje Ci szeroki wybór tych formuł, dobrym rozwiązaniem jest jednak kierowanie się wzorami Harrisa-Benedicta lub Cunninghama. Do obliczenia PPM potrzebujesz znajomości płci, wieku, wysokości i masy ciała, a w przypadku wykorzystywania wzoru Cunninghama jedynie ilości beztłuszczowej masy ciała.
  • Szacowanie współczynnika aktywności fizycznej – PAL – przyjmuje się, ze osoba nieaktywna, nie chcąca/nie mogąca ćwiczyć, nawet największy internetowy leniuch, charakteryzuje się PAL na poziomie ok 1,2-1,3. Przeciętnie aktywny – 1,6, na 2 i więcej natomiast zapracowują Ci dbający o najwyższą jakość treningów i zajmujący się sportem co najmniej półzawodowo, poświęcając mu paręnaście godzin w skali tygodnia.
  • Odpowiedni dobór makroskładników diety – nie jest to najważniejszy, ale istotny aspekt, szczególnie biorąc pod uwagę zachowanie/rozbudowę tkanki mięśniowej oraz sytość poposiłkową. Odpowiednie spożycie protein (z żywnością lub dzięki suplementom dla sportowców) to klucz – przy treningach siłowych zaleca się 1,6-2,2g/kg m.c, podczas redukcji nawet do 2,5g/kg m.c.
  • Wybór suplementów diety i odżywek dla sportowców – nie bez powodu jest to element ostatni. Nie dlatego, ze najmniej ważny, a dlatego że należy go wprowadzać dopiero w sytuacji zadbania o dietę, trening i regenerację – gdy podstawy są zaopiekowane – odżywki i suplementy diety dla sportowców stanowią istotne wsparcie, ale są jedynie dodatkiem podczas drogi do celu.

Jaką suplementację warto rozważać?

Każdemu, prawie zawsze przyda się kreatyna – ot co. Poza tym szukaj składników niedoborowych w diecie – niemal zawsze witaminy D, niejednokrotnie także składników odżywczych jak np. białek. Wbrew pozorom spalacze tłuszczu zazwyczaj nie są fenomenalnie efektywne, podczas procesu odchudzania lepiej zainwestuj w kofeinę dla poprawy intensywności treningów.