Szprotawa rozdaje rowery na rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie są zadowoleni (ZDJĘCIA)

05 wrzesień 2023
Autor: 
Szprotawa rozdaje rowery na rozpoczęcie roku szkolnego Redakcja

Gmina Szprotawa rozdała uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej i liceum 380 rowerów. To w ramach akcji "Rower dla pierwszaka", która trwa już drugi rok.

W poniedziałek, 4 września, każdy pierwszoklasista ze szkół podstawowych oraz liceum, którymi zarządza gmina Szprotawa, otrzymał rower. Śmiało można powiedzieć, że to sposób na przyjemniejszy powrót po wakacjach, ale program ma też drugie dno. Samorząd chce w ten sposób promować zdrowy styl życia i oderwać młodzież od komputerów czy smartfonów.

Akcja "Rower dla pierwszaka" ruszyła w 2022 roku, kiedy rozdano 250 rowerów. W tym roku do uczniów trafiło z natomiast 380 jednośladów. Do każdego z nich uczeń otrzymuje tzw. pakiet bezpieczeństwa, czyli kask, kamizelkę odblaskową oraz zestaw światełek. Koszt projektu to około 400 tysięcy złotych, a środki pochodzą w całości z budżetu gminy.

"Te rowery widać pod szkołami, na ulicach"

Zachwytu z akcji nie kryli sami uczniowie oraz ich rodzice. - Rowery bardzo solidne, jak widać. Jestem bardzo wdzięczny naszej gminie. Nie mam jeszcze prawa jazdy, to wszędzie mogę nim dojechać - mówił Karol, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie. Podobnego zdania była mama jednej z pierwszoklasistek: "To jest chyba najlepsza inicjatywa, o jakiej słyszałam dla dzieciaków. Naprawdę się przyda, będą dojeżdżać do szkoły, nie trzeba będzie ich wozić".

Rowery są użyczane na trzy lata, a później przechodzą na własność uczniów. To jednoślady typ unisex i mają dwa różne rozmiary: mniejsze dla uczniów podstawówek i większe dla licealistów. W okresie użyczenia za ich serwis będzie odpowiadała gmina. Dla niektórych dzieci były to ich pierwsze w życiu rowery.

- Ten program jest żywy, działa. Te rowery widać pod szkołami czy marketami. Wtedy zawsze się uśmiecham, że ta akcja jest potrzebna. Chciałbym zaszczepić nasz pomysł innym samorządowcom, idźcie tą drogą. Warto przeznaczać pieniądze, bo zdrowie i tężyzna fizyczna nie ma swojej ceny - zaznacza Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.

Akcja "Rower dla pierwszaka" doskonale włącza się w działania podejmowane przez gminę Szprotawa. Samorząd w ubiegłym roku wybudował miasteczko ruchu drogowego, a teraz inwestuje w ścieżki rowerowe. Mowa tu między innymi o ścieżce Velo Sprotavia ze Szprotawy do Stypułowa, która podłączy się do szlaku rowerowego "Kolej na rower". Ponadto w Szprotawie powstanie nawet dworzec rowerowy.

Przeczytaj też: Na sygnale do szpitala. Policja eskortowała auto z 1,5-rocznym dzieckiem (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u